BAILEYS: sortiment, recept, cena i kde lacno kúpiť - Výživovo.sk

Baileys: krémový likér s dotykom alkoholu

Baileys likér - zloženie a recept na domáci Bailyes likér

VYSKÚŠAJ ZADARMO
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo

Baileys je originálny írsky alkoholický likér s chuťou krému, kakaa a írskej whiskey. Obsahuje 17 % alkoholu a ide o pôvodný írsky krém vyrobený v roku 1971. Za jeho zakladateľa je považovaný Tom Jago.

Kde kúpiť Baileys

Nestáva sa často, že dostanete chuť na tradičný írsky krém so štipkou alkoholu. No keď sa táto túžba ozve, musí byť vypočutá. Hoci sa môže zdať, no Baileys nie je žiaden írsky poklad a pohodlne ho kúpite aj na Slovensku. Fľašku 0,7 l Baileys kúpite v Tescu, Bille i v Kauflande za zhruba desať eur. V akcii býva ešte lacnejší. Likér s chuťou slaného karamelu si môžete vyrobiť aj doma. Recept na domáci Baileys nájdete nižšie v článku.

PREDAJ ALKOHOLU

História

Vznik Baileys sa datuje iba pár desiatok rokov do minulosti. Preto môžeme povedať, že ide o veľmi mladú značku. Minimálne v porovnaní s inými druhmi značkového alkoholu. Dobrým príkladom je whiskey. Tá je neodmysliteľnou zložkou Baileys. Na rozdiel od neho však vznikla pred stovkami rokov.

Prvý Baileys podľa receptu, ktorý dobre poznáme, sa začal predávať až v roku 1974. Prvotná idea a počiatky výroby začali už v roku 1971. Trvalo ďalšie tri roky, kým Baileys “dozrelo” do stavu, aby sa uchádzalo o priazeň verejnosti. Myšlienka vytvoriť krémový likér vznikla po tom, čo si skupinka nadšencov chcela vychutnať zároveň tradičný írsky koláč aj whiskey. Keďže ich skĺbenie nie je vždy najjednoduchšie a najchutnejšie, vytvorili nápoj obsahujúci whiskey, no vhodný k zákuskom. A tak vznikol Baileys. (1)

Oficiálne logo Baileys

Logo Baileys. Zdroj: wikimedia

Dodávatelia mlieka

Rodina Haydenovcov už od roku 1865 úspešne vedie rozsiahlu farmu s množstvom kráv. Zakladajú si na kvalite, humánnych podmienkach, priateľskom prístupe k zvieratám a k tradícii. Aj preto si ich tí, ktorí prišli s nápadom vyrobiť Baileys, zvolili za dodávateľov mlieka. Na výrobu krému je použité výhradne kvalitné mlieko s dôležitými vitamínmi. (2)

Humánny prístup k zvieratám

Kravy dávajúce mlieko na výrobu Baileys žijú v čo najprirodzenejších podmienkach. V menších a väčších stádach sa väčšinu roka slobodne pohybujú po obrovskej trávnatej ploche. Aby si aj ony užili relax, počúvajú harmonickú hudbu. Každý mesiac sú kravy vystavené stresovému testu, ktorý vedie nezávislý odborník. Pokojný život pre ďalšie generácie kráv, ktoré sú súčasťou Baileys, je tak zaistený. (2)

Zloženie Baileys

Každý rok je na výrobu Baileys použitých zhruba 200 miliónov litrov čerstvého kravského mlieka. Ďalšou zložkou likéru Baileys je írska whiskey. Presný dátum jej vzniku je takmer nemožné určiť. Isté však je, že si mnísi priniesli do Írska recept na jej výrobu zhruba v roku 1000. (2)

VEDELI STE, ŽE: Whiskey po írsky znamená “Voda života.”

Výrobný proces

Smotanový krém a írska whiskey z rôznych liehovarov sa spoja za vzniku emulzie. Emulgátor obsahuje rafinovaný rastlinný olej. Tento proces zabraňuje oddeleniu alkoholu a krému počas skladovania. Baileys obsahuje kakaový extrakt, ktorému vďačíme za čokoládový charakter a esenciu. Množstvo ďalších zložiek nie sú známe, no zahŕňajú byliny a cukor.

Nie sú potrebné žiadne konzervačné látky, pretože obsah alkoholu zachováva krém. Zdrojom smotany použitej v nápoji je írska mliekarenská spoločnosť Glanbia. Závod Glanbia vo Virginii v grófstve Cavan vyrába rôzne druhy mliečnych práškov a čerstvej smotany. Glanbia je už viac ako 30 rokov hlavným dodávateľom krémov pre likéry Baileys. Keď je závod vo Virginii vyťažený, dodáva spoločnosť Glanbia krém zo svojho zariadenia Ballyragget v Kilkenny. (1)

Baileys Irish Cream Original fľaša

Baileys Irish Cream Original je zložený z kravského mlieka a írskej whiskey.

Baileys Irish Cream má trvanlivosť 24 mesiacov. Odo dňa, keď bol vyrobený, má trvanlivosť dva roky. Jeho chuť zostáva nezmenená. Nezáleží na tom, či ste ho medzitým otvorili alebo udržiavali v chlade. Musí však zostať splnená podmienka, že bol skladovaný mimo priameho slnečného žiarenia pri teplotách od 0 do 25 °C. (1)

S čím Baileys nemiešať

Baileys je mliečny likér, je preto dôležité dbať na to, s čím ho budete miešať. Smotana sa pri kontakte s čo i len slabou kyselinou zvrásni a získa osobitú, pre niektorých ľudí nepríjemnú chuť. Môže za to kazeín, ktorý reaguje so stopami kyseliny v citrónovej šťave, tonikovej vode či vo víne. Zväčša je chemická reakcia nežiadúca, sú však prípady, kedy je zvrásnenie smotany ústrednou zložkou koktejlu. (1)

Sortiment

Baileys prichádza vo viacerých príchutiach. Vyberte si tú, ktorá vám najviac sadne. Keď sa odvážite, môžete začať experimentovať s prípravou koktejlov.

Baileys Original Irish Cream

Klasický írsky krém zložený z nezameniteľnej whiskey a krému vyšľahaného z najkvalitnejšieho mlieka. Okrem nich obsahuje aj stopy čokolády a vanilky. Má delikátnu sladkú chuť, výnimočnú arómu a charizmu. Použiť ho môžete do koktejlov či koláčov. Aj osobitne si s ním však užijete kopec zábavy. Nalejte ho do pohára s kockami ľadu a vychutnávajte si zaslúženú chvíľu oddychu. (2)

Baileys Almande

Baileys s obsahom alkoholu iba 13 % a bez laktózy. Prichádza, aby potešil aj vegánov a ľudí s intoleranciou na laktózu. Jedinými alergénmi v tomto nápoji sú sója a mandle. Baileys Almande vyrobený zo sójového mlieka s pridaním mandlí predstavuje dokonalé letné osvieženie. Ochutnajte írsku klasiku bez obmedzení, navyše v krásnej fľaši. (2)

TIP: Podarujte Baileys Almande zo sóje niekomu, kto je vegán. Urobíte mu tým radosť hneď dvojakú. Dáte mu lahodný likér v prekrásnej fľaši a ukážete mu, ako dobre ho poznáte.

Baileys Chocolat Luxe

Niečo pre tých, ktorí milujú čokoládu. V Baileys mysleli na každého. Nechajte vaše chuťové poháriky rozmaznávať prvotriednou belgickou čokoládou. Kombinácia whiskey, šľahaného krému a čokolády zvedie z cesty aj tých najvernejších. Podveďte Baileys Original s dokonalým Baileys Chocolat Luxe. Takúto neveru vám nikto nebude zazlievať. (2)

Baileys Salted Caramel

Likér s príchuťou slaného karamelu? Je niečo také vôbec legálne? Povieme vám, že áno. A chutí to nezabudnuteľne. Kombinácia soli a sladkého karamelu môže znieť mierne divoko, ale má svoje opodstatnenie. A taktiež rozsiahlu fanúšikovskú základňu. Karamel v delikátnom kréme s whiskey a štipkou soli je presne to, čo po ťažkom dni v práci potrebujete. Sadnite si na chvíľu, oblejte ľad sladučkým mokom a odpočívajte. (2)

DARČEKOVÝ ALKOHOL
degustačný kalendár
miniatúrna alebo maxi fľaša
darčekové balenie s alkoholom
fľaša s vlastnou etiketou
gravírovaná fľaša na mieru
rumové alebo whiskey predplatné
luxusný a investičný alkohol

Strawberries & Cream

Baileys s chuťou vanilky a jahody tak trochu pripomína milkshake. Má však o 17 % viac alkoholu. Jeho sladkej chuti neodoláte ani vy. (2)

Baileys Espresso Créme

Krém, ktorý je zároveň kávou aj whiskey? Nemožné! V Írsku očividne nie. Dajte si extra šálku kávy na zostrenie zmyslov a zvýšenie výkonnosti. Aromatická kolumbijská káva vás v kombinácii s likérom Baileys postaví na nohy, nech sa deje čokoľvek. Keď sa necítite na to, aby ste si Baileys vychutnávali sólo, dajte si pár kvapiek do rannej kávy alebo na zákusok. Uvidíte, že vám bude lepšie chutiť. (2)

Baileys Red Velvet Cupcake

Predstavte si, že nosíte všetky vaše obľúbené kávové koláčiky pri sebe. S Baileys Red Velvet Cupcake je to možné. Baileys s príchuťou kávových koláčikov vnesie do vášho dňa pohodu. (2)

Baileys Pumpkin Spice

Muškátový oriešok, škorica a klinček sú svätou trojicou každej jesene. Preneste farby hýrivej jesene do vášho domova vďaka unikátnej verzii írskeho likéru. Balený v štýlovej fľaši, Baileys Pumpkin Spice nesmie chýbať na jesennom stole. (2)

Recept na domáci Baileys

Máte kreatívneho ducha, poprípade chcete ušetriť pár eur? Írsky likér si zvládnete vyrobiť aj sami. Recept na Baileys je veľmi jednoduchý. Všetky ingrediencie sú voľne dostupné na slovenskom trhu, s prípravou preto nebude problém.

Domáci Bailyes likér

Príprava domáceho likéra Baileys je úplne jednoduchá

V prvom rade si musíte kúpiť takú írsku whiskey, ktorá vám chutí. Je primárnou zložkou Baileys. Chuť mlieka a ďalších prísad jej profil však výrazne okráda. Nemíňajte preto zbytočné peniaze na luxusnú whiskey. Jej jemné vône a chute krém úplne pohltí. Maximum, s ktorým môžete pracovať, je 40 cl whiskey, odporúča sa však menej. Ak to náhodou preženiete a váš domáci Baileys bude príliš silný, nechajte ho pár dní odstáť v chladničke. Určitá časť alkoholu z neho vyprchá. (3)

TIP: Pracujte s tým, čo doma máte. Nie je dané, že domáci Baileys musí obsahovať írsku whiskey. Niektorým viac chutí škótska, iným dokonca brandy. Kreativite sa medze nekladú. Testujte a ochutnávajte. Porušujte pravidlá.

Použite:

  • dve čajové lyžičky čokoládového sirupu
  • jednu šálku smotanového krému
  • 400 g kondenzovaného mlieka
  • čajovú lyžičku kávy
  • čajovú lyžičku vanilkového extraktu
  • čajovú lyžičku mandľového extraktu.

Samozrejme, mandle ani vanilka nie sú povinné. Pokiaľ ich neobľubujete, tento krok vynechajte. Všetky prísady miešajte v mixéri na nízkej rýchlosti zhruba pol hodinu. Rýchlosť nezvyšujte, aby sa krém nenapenil. Výsledný produkt prelejte do dobre zakonzervovanej fľaše a uložte ho do chladničky. Pred servírovaním pretrepte. Vydržať by vám za optimálnych podmienok mal až dva mesiace. Celková príprava nápoja vám zaberie asi hodinu. (3)

Koktejl

Tým, že pijete Baileys čistý, sa pripravujete o nespočetné množstvo prekvapení.

Baileys Tiramisu Cocktail

Budete potrebovať 100 ml Baileys Original a rovnaké množstvo silnej horúcej kávy. Ďalej 20 g polámanej čokolády, 60 g podlhovastých piškót a 120 g mascarpone, dve čajové lyžičky hnedého cukru, kakaový prášok a čokoládové lupienky na ozdobu. Najprv zmiešajte kávu s čokoládou a cukrom. Nechajte vychladnúť. Vložte Baileys, piškóty a štyri kocky ľadu do mixéra. Poriadne premiešajte. Pena musí byť nadýchaná. Na mascarpone v pohári vylejte mix Baileys a dôkladne premiešajte. Zmes potom nalejte na kávový mix v martini pohári. Na záver posypte kakaovým práškom. Dobrú chuť. (2)

Zhrnutie

Baileys je niečo nové. Niečo, čo ste ešte možno neochutnali. Na Slovensku málo známy nápoj. Neprávom. Baileys má rozhodne čo ponúknuť. Predstavuje vhodnú alternatívu v situáciách, keď nie je tvrdý alkohol na mieste. Má delikátnu chuť a je perfektný k zákuskom. Môže byť aj ich zložkou.

Zdroje:

(1) Baileys Irish Cream – https://en.wikipedia.org/wiki/Baileys_Irish_Cream

(2) Baileys. A proper grown up treat – https://www.baileys.com/en/

(3) Homemade Baileys Irish Cream Recipe – https://www.cupcakeproject.com/homemade-baileys-irish-cream/

UPOZORNENIE
Povaha tohto článku je striktne informatívna. V žiadnom prípade nenabáda čitateľa k užívaniu alkoholu. Neručíme za neblahé dôsledky, ktoré by mohli z jeho nekontrolovanej konzumácie vyplynúť. Uvedené recepty na miešané alkoholické nápoje nenabádajú čitateľa k ich výrobe či konzumácii. Obsah článku je určený pre návštevníkov webu, ktorí majú viac ako 18 rokov!
4.7/5 - (3 votes)

Komentovanie článku:

where to buy viagra buy generic 100mg viagra online
buy amoxicillin online can you buy amoxicillin over the counter
buy ivermectin online buy ivermectin for humans
viagra before and after photos how long does viagra last
buy viagra online where can i buy viagra