Zoštíhľujúci pás na chudnutie: oplatí sa ho kúpiť? - Výživovo.sk

Bude zoštíhľujúci pás na chudnutie dobrou kúpou? Toto sú jeho hlavné výhody a nevýhody

Zoštíhľujúci pás - spoznajte jeho benefity, ale i nevýhody

VYSKÚŠAJ ZADARMO
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo

Ak si občas pozriete nejaký historický film s dejom, ktorý sa odohrával pred niekoľkými storočiami, určite neunikli vašej pozornosti špeciálne korzety. Tie nosili hlavne ženy pod šatami, pričom ich základná funkcia bola zoštíhliť postavu v brušnej oblasti. Odvtedy už síce ubehlo niekoľko rokov, no korzety sú tu stále v podobe špeciálnych zoštíhľujúcich pásov. Tie sa síce trošku odlišujú dizajnom a samotným materiálom, no ich funkcia je veľmi podobná – vyformovať postavu a tiež podporiť spaľovanie tukov. V prípade teda, že chcete schudnúť a uvažujete aj nad týmto spôsobom, tento článok je pre vás ten správny. Priblížim vám, ako funguje zoštíhľujúci pás na chudnutie, aké sú výhody a naopak limity jeho používania. Vrátane teoretických informácií spomeniem aj skúsenosti užívateľov, ktoré vám taktiež môžu pomôcť v rozhodovaní.

Pás na chudnutie a jeho definícia

Ide o jeden z mnohých prostriedkov na chudnutie, ktorého primárnym cieľom je vizuálne zoštíhlenie postavy. Z tohto dôvodu ho často nájdete pod označením zoštíhľujúci pás. Je pomerne ľahký a tenký, pričom pod oblečením si nikto ani nevšimne, že ho máte. Aplikuje sa na strednú časť tela, v oblasti brucha, ktoré obopne z oboch strán. Z určitého pohľadu možno pás na chudnutie prirovnať k opasku, avšak na rozdiel od neho je o niečo širší a podstatne pružnejší. Väčšina modelov sa vyrába z pružného neoprénu v kombinácii s polyesterom. (1)

pás na chudnutie so zapínaním na suchý zips

Zoštíhľujúci pás na chudnutie má za úlohu obopnúť brucho, čím prispieva k formovaniu postavy

Princíp fungovania

S prihliadnutím na sťahujúci účinok chudnúcich pásov, majú najmä estetickú funkciu. Chudnúci pás funguje na princípe stlačenia oblasti brucha, čím vytvorí zoštíhľujúci efekt. Ako je aj zo samotného názvu zrejmé, okrem estetickej funkcie sa v posledných rokoch čoraz viac spája aj s úbytkom telesnej hmotnosti. Zvyšuje potenie v brušnej oblasti, čím sa telo zbavuje väčšieho množstva vody. Navyše, potrebuje vynaložiť viac energie na ochladenie, takže v konečnom dôsledku dochádza k určitému zvýšeniu v spaľovaní kalórií. (2)

Typy chudnúcich pásov

Na základe toho, na akom princípe pás na chudnutie funguje, máte na výber hneď z niekoľkých druhov, ktoré vám v tejto časti článku bližšie predstavím.

CHCEM SCHUDNÚŤ
S keto diétou zaručene schudnete nakoľko je postavená na biochemických procesoch v organizme (viď. video). Dôležité je, aby ste stále boli v stave ketózy. Nenechajte sa odradiť cenou balíčkov, vyjde vás to oveľa lacnejšie ako opakované kupovanie neúčinných produktov. Zistite, koľko potrebujete schudnúť a prečítajte si návod, ako začať.
Predajcovia keto diétyChiaShakeKetoMixKetoDietNutriFood
Chcem schudnúťDo 5kgDo 10kgDo 15kgNad 15kg
Jedlá na chudnutieDiétne raňajkyDiétny obedDiétne dezertyDiétne cestovinové jedláLow carb pečivo
Skúsenosti s keto diétou28 dňový denník chudnutia
Výživovo na chudnutie odporúča keto diétu. Ak ale z rôznych príčin chcete dať prednosť tabletkám, tak vedzte, že tabletky majú iba podporný efekt a neodmakajú to za vás. Účinné môžu byť len v kombinácii s vyváženým jedálničkom a pravidelným pohybom.
Prípravky na chudnutieBlokátor hladuDiétne cestovinyTabletky na chudnutieNízkokalorické sladidloSpaľovač tukovSirupy bez cukruKáva a čaj na chudnutieNízkokalorické dresingy

Potiace pásy

Dá sa povedať, že patria k tým najrozšírenejším modelom. Ako som už aj vyššie spomínala, sú vyrobené z neoprénu doplneného buď o polyester, polyamid, alebo lycru. Cieľom týchto pásov je zvýšiť produkciu tepla v danej oblasti, a tak podporiť chudnutie. Odporúčajú sa využívať hlavne počas cvičenia a tiež po ňom, keďže prispievajú k lepšej regenerácii brušného svalstva. Viditeľný zoštíhľujúci efekt potiacich pásov je už len pomyselnou „čerešničkou na torte.“ (3)

VEDELI STE, ŽE: Existujú aj špeciálne potiace pásy určené priamo do sauny. Fungujú na rovnakom princípe ako potiace pásy, teda na podporu chudnutia využívajú teplo.

Vibračné pásy

Tieto pásy na chudnutie majú v sebe zabudovanú špecifickú vibračnú technológiu, vzhľadom na to nemusia byť až tak pohodlné ako tie predchádzajúce. Spravidla sú aj o niečo ťažšie. Na druhej strane zas svojimi jemnými vibráciami stimulujú svalstvo brušnej oblasti, prispievajú k zlepšeniu cirkulácie telesných tekutín a zabraňujú zadržiavaniu vody v danej oblasti. Vibrácie sú pre väčšinu ľudí príjemné, pripomínajú masáž. Pri použití vibračného pásu na chudnutie tak môžete skvelo zrelaxovať. (3)

ponuka vibračných pásov na chudnutie

Vibračné pásy na chudnutie sú o niečo ťažšie ako tie klasické, potiace

Pásy fungujúce na elektrickej stimulácii

Na posilnenie a spevnenie svalstva v brušnej oblasti využívajú elektro diódy, ktoré majú tieto pásy zabudované. Tie následne vysielajú elektrické stimuly, pričom na mnohých modeloch si dokážete nastaviť ich intenzitu. Elektrostimulačný pás môžete mať na sebe tak počas bežných činností, ako i cvičenia. Je tak odporúčanou pomôckou zo strany fyzioterapeutov, ktorí hovoria o jeho prínosoch pre jednotlivcov po rôznych svalových zraneniach. (4)

TIP: V kombinácii s fyzickou aktivitou a úpravou stravovacích návykov, vám môže byť elektrostimulačný pás na chudnutie skutočne dobrým pomocníkom pri tvarovaní postavy. (4)

Benefity pásov na chudnutie

V čom všetkom vám bude zoštíhľujúci pás nápomocný? Aj keď to tak na prvý pohľad nevyzerá, vrátane úbytku telesnej hmotnosti má jeho nosenie aj radu ďalších výhod. (5)

  • Prispieva k lepšiemu držaniu tela – len sa priznajte, koľkí z vás máte sedavé zamestnanie a denne presedíte skrčení hodiny pred počítačom? Trpia nielen vaše oči, ale hlavne chrbtica. Pás na chudnutie vďaka svojmu umiestneniu podporuje správne držanie tela, čomu prospieva aj ich pružný, no zároveň pevný materiál.
  • Zmierňuje bolesti  –  nesprávne držanie tela spôsobuje bolesti nielen v oblasti chrbtice, ale i hlavy. V nadväznosti tak na jeho predchádzajúci benefit, vás môže zbaviť nepríjemných bolestí, a tiež minimalizovať riziko zranenia pri intenzívnom cvičení v posilňovni. Rovnako nemožno opomenúť ani jeho význam pri rekonvalescencii po zranení.
  • Pomáha tvarovať postavu – ak patríte medzi tých nešťastníkov, ktorým sa tuk ukladá práve v brušnej časti, skúste si prečítať článok „ Ako schudnúť po pôrode“. Uvádzam v ňom množstvo cvikov na vyformovanie brucha ako jednej z problémových partií nielen u žien po pôrode. Vrátane cvičenia a zmeny stravovacích návykov vám však pomôže aj zoštíhľujúci pás na chudnutie. V prípade, že sa chystáte na nejakú spoločenskú udalosť alebo jednoducho len chcete, aby v danom oblečení vynikli vaše krivky, zamaskujte ho pod šaty a pozrite sa do zrkadla, nastane pre vás moment prekvapenia.
  • Zlepšuje sebavedomie  s krásnou postavou stúpa aj sebavedomie. Zoštíhľujúci pás má tak vplyv na telesnú, ale aj psychickú stránku. Zvyšuje sa sebadôvera a s ňou aj pozitívne myslenie a dobrá nálada.
pás na chudnutie napomáha k správnemu držaniu tela

Zoštíhľujúci pás podporuje správne držanie tela

Nevýhody zoštíhľujúcich pásov

Pásy na chudnutie síce majú viacero pozitív, ktoré lákajú k jeho kúpe, no treba sa pozrieť aj na ich odvrátenú tvár. Toto sú najčastejšie riziká, ktoré so sebou prináša ich používanie:

  • dlhodobé používanie má negatívny vplyv na pokožku, môže byť hlavnou príčinou jej podráždenia či kožných ochorení
  • vzhľadom na umiestnenie pásu na chudnutie a mierny tlak na brušnú časť sa zvyšuje riziko vzniku tráviacich problémov ako zápcha, nadúvanie
  • ak používate chudnúci pás počas horúcich dní, dajte pozor na možnú dehydratáciu organizmu v dôsledku nadmerného potenia
  • tlak v brušnej oblasti môže ovplyvniť prietok krvi, čo vedie k ďalším zdravotným komplikáciám.
  • účinky pásu na chudnutie stále nie sú dostatočne vedecky podložené. Výsledky doposiaľ realizovaných výskumov nie sú jednoznačné, sú medzi nimi značné rozdiely. (3, 6)
zápcha je jednou z možných tráviacich ťažkostí, ktoré môže spôsobiť časté a dlhodobé nosenie pásu na chudnutie

Jednou z nevýhod nosenia zoštíhľujúceho pásu sú tráviace ťažkosti

Skúsenosti užívateľov

Zoštíhľujúci pás je diskutovanou témou tak medzi ženami v pokročilom veku, ktoré chcú stále vyzerať dobre, ako i mamičkami po pôrode, hľadajúcimi spôsoby, ako spevniť a vyformovať brucho. Medzi diskusnými príspevkami som našla pozitívne, ale i negatívne ohlasy. Kým jedna skupina si ho pochvaľovala nielen z pohľadu úbytku hmotnosti, ale i ďalších zdravotných prínosov, u druhej skupiny rozhodne nesplnil očakávania. Tak ako uvádza aj FIT v recenzii nižšie, treba si uvedomiť, že neoprénový pás na chudnutie slúži výhradne ako podpora chudnutia popri cvičení a strave.

skúsenosť užívateľky na diskusnom fóre

Pozitívna skúsenosť s pásom na chudnutie

Zdroj: FIT, omlazeni.cz/potici-pas

recenzia jednej z užívateliek

Užívateľke sa podarilo s pásom na chudnutie skutočne schudnúť

Zdroj: tosomja, modrykonik.sk/forum

„Mám doma podobný pás, vždy keď cvičím tak si ho dám a myslím, že skutočne pomáha. Oveľa rýchlejšie sa začínate potiť, a teda ja mám aspoň taký pocit, že aj chudnem o niečo rýchlejšie 😊 Inak sa dá výborne použiť aj v zime ako ľadvinový pás, pričom máte chrbát a brucho v teple.“

Zdroj: Andrea, omlazeni.cz/potici-pas

negatívna skúsenosť so zoštíhľujúcim pásom

Jedna z užívateliek nosenie pásu na chudnutie neodporúča

Zdroj: Uju, emimino.cz/diskuse/neoprenovy-pas-na-hubnuti

Časté otázky

Ohľadom účinkov pásu na chudnutie sa vedú diskusie medzi širokou verejnosťou a tiež tou odbornou. Prečítajte si, aké sú výsledky vybraných vedeckých štúdií spolu s ďalšími možnosťami úbytku hmotnosti.

Sú účinky pásu na chudnutie podložené vedeckými štúdiami?

Ako som už aj naznačila vyššie v časti limity pásu na chudnutie, nie sú v tomto smere jasné dôkazy, keďže bolo realizovaných pomerne málo výskumných štúdií. Z tých, ktoré hovoria v prospech pásov na chudnutie spomeniem štúdiu uverejnenú v Journal of Clinical Nursing. U účastníkov došlo po dvoch mesiacoch nosenia pásu na chudnutie k zníženiu obvodu pásu a tiež % telesného tuku. Výskum publikovaný Journal of Exercise Rehabilitation bol taktiež realizovaný po dobu dvoch mesiacov, avšak u účastníkov nedošlo k žiadnym zmenám čo sa týka hmotnosti, telesného tuku a tiež obvodu pása. Vedeckú štúdie tak prinášajú protichodné výsledky, čo ale môže byť do istej miery spôsobené odlišnými fyzickými danosťami účastníkov a stanovenými pravidlami. (3)

Ako dlho sa môže nosiť zoštíhľujúci pás na chudnutie?

Neexistuje ideálny čas nosenia pre všetky typy a modely chudnúcich pásov. Z tohto dôvodu sa vždy riaďte pokynmi samotného výrobcu. Vo všeobecnosti by vám však nosenie pásu na chudnutie po dobu 30 minút denne nemalo spôsobiť žiadne vážne zdravotné komplikácie.

Kde sa dá kúpiť zoštíhľujúci pás?

Či už zháňate neoprénový pás na chudnutie, alebo vibračný, na internete ich nájdete hneď niekoľko. Väčšinou ich nájdete v ponuke e-shopov zameraných na fitness pomôcky a športové vybavenie. Ak uprednostňujete nákup v kamenných predajniach a chcete si chudnúci pás vyskúšať, odporúčam pozerať ponuky supermarketov. Už viackrát som naň natrafila v Lidli. Ponúka sa tam za pomerne nízku cenu, pričom si ho užívatelia v recenziách pochvaľovali. Cena tých najlacnejších začína približne na 4 eurách.

Aké sú iné možnosti úbytku telesnej hmotnosti?

Ak to s chudnutím myslíte vážne a chcete, aby sa ručička na váhe posunula o niekoľko čísel nižšie, použitie pásu na chudnutie nestačí. Ako prvé sa snažte zmeniť svoje stravovacie návykykontrolujte si kalorický príjem. V prípade, že nemáte na počítanie kalórií čas, poobzerajte sa po ucelenom diétnom programe, ktorý ponúka už hotové diétne balíčky spolu s presne stanoveným jedálničkom. Rovnako nezabúdajte ani na fyzickú aktivitu, ktorú môžete doplniť pásom na chudnutie. Ten je len doplnkom, určite nie hlavným prostriedkom chudnutia.

cvičenie podľa videa

Jedným z účinných spôsobov, ako schudnúť je cvičenie

Moje odporúčanie na záver

Zoštíhľujúci pás na chudnutie je v určitom smere dobrá pomôcka, no nečakajte viditeľný úbytok hmotnosti z večera do rána. Navyše, potom ako si pás dáte dole, vaša postava nadobudne pôvodný tvar, tukové bunky sa nestratia. Ja síce s pásom na chudnutie nemám osobnú skúsenosť, avšak jeho prínos vidím skôr pre estetickú stránku (vyformuje postavu do šiat) a tiež lepšie držanie tela. Aký je váš názor? Máte už s pásom na chudnutie skúsenosť? Dajte mi o nej vedieť v komentári pod článkom.

 Zdroje:

(1) Do Slimming Belts Work? Here’s What You Need To Know. Dostupné na: https://www.healthkart.com/connect/do-slimming-belts-work-heres-what-you-need-to-know/

(2) Do Slimmer Belts Work? Dostupné na: https://www.livestrong.com/article/275776-slimmer-belt-secrets/

(3) Do Slimming Belts Really Work Or Am I Just Wearing A Very Tight Hug? Dostupné na: https://fitelo.co/do-slimming-belts-really-work/

(4) Zeštíhlující pásy: mají skutečně vliv na hubnutí? Dostupné na: https://www.cellublue.com/blog/cz/zestihlujici-pasy-maji-skutecne-vliv-na-hubnuti/

(5) 5 Benefits Of Slimming Belts. Dosutpné na: https://dermawear.co.in/blogs/news/benefits-of-slimming-belts

(6) 5 Side Effects of Slimming Belts You Rarely Knew! Dostupné na: https://possible.in/an-insight-into-the-use-and-benefits-of-slimming-belts.html

5/5 - (1 vote)

Majka Mráziková

Obdivovateľka prírody, milovníčka štvornohých chlpáčov, a tak trochu introvertka. V živote sa riadim mottom: „S úsmevom je deň krajší.“ Svojimi článkami sa preto snažím nielen pomôcť, ale aj vyčariť úsmev na tvári :)

Komentovanie článku:

where to buy viagra buy generic 100mg viagra online
buy amoxicillin online can you buy amoxicillin over the counter
buy ivermectin online buy ivermectin for humans
viagra before and after photos how long does viagra last
buy viagra online where can i buy viagra