Marine Collagen. Moje postrehy, účinky [recenzia] - Výživovo.sk

TESTUJEM Bionutrian Marine Collagen. Moje postrehy a informácie, ktoré sa bežne nedozviete

Bionutrian Marine Collagen - kompletná recenzia vrátane mojich skúsenosti

VYSKÚŠAJ ZADARMO
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo

Boľavé kĺby, rednúce vlasy, ale i suchá pokožka. Zdravotné komplikácie, ktoré nemusia byť len dôsledkom pribúdajúcich rokov. Na vine môžu byť chýbajúce vitamíny, minerály alebo dokonca bielkoviny. Z nich mám na mysli hlavne kolagén, ktorý je dôležitý tak pre zdravie kostí, zubov, ako i pokožku, nechty a vlasy. Vzhľadom na to, že práve vypadávajúce vlasy a bolesti kĺbov patria k mojim dlhodobým problémom, vyskúšala som už niekoľko výživových doplnkov s obsahom kolagénu. Ako už určite tušíte, jedným z nich bol aj morský Marine Collagen s vitamínom C od značky Bionutrian.

V čom mi pomohol, ako chutil a za akú cenu sa dá kúpiť? To všetko, vrátane mojej osobnej skúsenosti a zhodnotenia, vám prezradím v tejto recenzii. Nebojte sa, keďže chcem aby táto recenzia bola maximálne objektívna, nespomeniem iba to dobré, ale budem sa snažiť poukázať aj na jeho slabšie stránky.

 

Výrobca Marine Collagen

Zo švajčiarskeho znaku na krabičke by sa mohlo zdať, že ide o švajčiarsky výrobok, no nie je to celkom tak. Jeho získavanie a základné spracovanie síce prebieha vo Švajčiarsku, avšak výroba pokračuje aj na Slovensku. Konkrétne pod taktovkou nadnárodnej farmaceutickej firmy Dalice s.r.o. so sídlom v Bratislave. Práve tam je švajčiarsky kolagén obohatený o vitamín C, zabalený do krabičiek a distribuovaný buď do vybraných lekární, alebo priamo svojim zákazníkom. Samozrejme, celá výroba je v súlade s prísnymi nielen slovenskými, ale najmä švajčiarskymi normami. (1)

Marine Collagen s vitamínom C je dodávaný v krabičke so všetkými potrebnými informáciami

Balenie Marine Collagen so všetkými podstatnými informáciami

Zloženie

Farbivá, arómy, rôzne príchute a sladidlá. Nič také sa v Bionutrian kolagéne nenachádza. Na zadnej strane balenia sú napísané iba dve látky: 100 % čistý morský kolagén a vitamín C. Ak teda, držíte low carb diétu či si len strážite príjem sacharidov, upokojím vás. V 100 g kolagénu sa nenachádza ani jeden celý gram sacharidov. Podobne je to aj s tukmi, ktorých je ešte menej, približne 0,1 g na 100 gramov. (1)

Morský hydrolyzovaný kolagén

Na rozdiel od niektorých značiek, pri Bionutrian Marine Collagen presne viete, z čoho sa kolagén získava. Hlavným zdrojom je koža z rýb, konkrétne z rodu Tilapia. Rybí kolagén môže mať v niektorých prípadoch špecifický zápach, avšak netreba zabúdať na to, že ide o druh kolagénu, ktorý ľudský organizmus najlepšie spracuje. Bionutrian kolagén pri výrobe prechádza procesom hydrolýzy, čo taktiež prispieva k lepšej absorpcii. Štiepy sa na krátke reťazce – peptidy, z ktorých sa 95 % dostane práve tam, kde je ich najviac treba (do svalov, kostí, nechtov, pokožky). (1)

ZAUJÍMAVOSŤ: Morský kolagén sa vstrebáva až 1,5-krát efektívnejšie ako iné druhy kolagénov. Má najmenšiu veľkosť reťazcov a najnižšiu molekulovú hmotnosť. Vďaka tomu ľahko prechádza cez steny čriev a dostáva sa do krvného obehu. (2)

Marine Collagen obohatí organizmus predovšetkým o kolagén I. a III. typu. Kolagén I. typu sa nachádza hlavne v kostiach, pričom tvorí viac ako 90 % z celkovej hmoty kostí. O niečo v menšom množstve je prítomný aj v koži, šľachách, rohovke a zubovine. Kolagén III. typu tvorí štruktúru hladkého svalstva a kože, no nájdete ho aj v artériách, slezine či pečeni. (3)

VEDELI STE, ŽE: Kolagén spracovávaný z kože a šupín rýb je ekologicky najudržateľnejším druhom kolagénu. Spracováva sa z odpadových materiálov, čím sa jeho výroba stáva šetrná k životnému prostrediu. (2)

Vitamín C (kyselina askorbová)

Okrem toho, že patrí k významným antioxidantom, je nevyhnutným predpokladom pre syntézu kolagénu. Z tohto dôvodu sa kolagénové výživové doplnky odporúčajú užívať práve v kombinácii s vitamínom C. Rovnako netreba opomenúť ani jeho funkciu pri odbúravaní cholesterolu, vstrebávaní železadetoxikácii organizmu. (4) Odporúčaný denný príjem vitamínu C pre obyvateľstvo Slovenskej republiky sa pohybuje okolo 100 mg a závisí tak od pohlavia, ako i veku a fyzickej aktivity. (5) Jedna dávka Bionutrian kolagénu obsahuje 15 mg vitamínu C.

Marine Collagen je BEZ LEPKU a LAKTÓZY, čo z neho robí vhodný výživový doplnok pre ľudí s celiakou a intoleranciou na laktózu.
Bionutrian kolagén obsahuje iba dve zložky: vitamín C a 100% čistý hydrolyzovaný kolagén z rýb rodu Tilapia

Informácie na zadnej strane balenia výživového doplnku Marine Collagen

Aké množstvo kolagénu obsahuje Bionutrian Marine Collagen?

Poznať zloženie vybraného výživového doplnku s kolagénom je určite fajn, no z hľadiska účinnosti zohráva oveľa dôležitejšiu úlohu množstvo samotného kolagénu. Bionutrian vo forme prášku, ktorý som aj ja vyskúšala, obsahuje 5000 mg čistého kolagénu v jednej dávke. Pre lepšiu predstavu, už 2500 mg kolagénu denne vedie k pozitívnym zmenám v kvalite a vzhľade pokožky. (1)

Účinky morského kolagénu (vedecky podložené)

Zloženie a základné informácie máme za sebou, poďme už na to najdôležitejšie – účinky. O tom, že ich vôbec nie je málo, vás presvedčím v nasledujúcich riadkoch.

  • Zlepšuje činnosť pohybového ústrojenstva – vyživuje kosti, šľachy, väzivá, svaly, ale i spojivové tkanivá. Podporuje pohyblivosť kĺbov a vie byť nápomocný aj pri liečbe osteoporózy.
VEDECKÁ ŠTÚDIA: Vedci na Freiburskej univerzite v Nemecku skúmali vplyv kolagénu na hustotu kostí. Výskumu sa zúčastnilo 131 žien, ktoré každý deň užívali 5 gramov kolagénu. Po roku bolo u žien zaznamenané zlepšenie minerálnej hustoty kostí a zníženie ich degradácie.
  • Pomáha pri liečbe celulitídy – spevňuje spojivové tkanivo, zvyšuje elasticitu pokožky a zlepšuje jej celkový vzhľad.
VEDECKÁ ŠTÚDIA: Z výsledkov štúdie uverejnenej v Journal of Medicinal Food je zrejmé, že u žien, ktoré počas 6 mesiacov užívali 2,5 g bioaktívnych kolagénových peptidov, došlo k zníženiu stupňa celulitídy, a tiež viditeľným (pozitívnym) zmenám vo vzhľade pokožky.
  • Podporuje zdravie nechtov, vlasov, pokožky – zmierňuje prejavy starnutia, hydratuje pokožku, vyhladzuje vrásky, posilňuje nechtové lôžko, vlasové korienky, ďasná a zubnú sklovinu.
VEDECKÁ ŠTÚDIA: Podľa výsledkov štúdie uverejnenej v Clinical Interventions in Aging, ženy užívajúce kolagénový doplnok, vyrábaný z rýb rodu Tilapia, pocítili viacero pozitívnych zmien. Okrem toho, že ich pokožka bola hydratovanejšia, zredukovali sa aj početné vrásky na tvári, vďaka čomu nadobudli mladistvý a svieži vzhľad.

Pozitívne účinky na vlasy, nechty a pleť má aj Michaela, ktorá Bionutrian Marine Collagen môže len odporučiť.

Užívateľka si pochvaľuje účinky Bionutrian kolagénu po pôrode. Vlasy má pevnejšie a pokožku pružnejšiu.

Pozitívna recenzia užívateľky na facebooku

Zdroj: facebook/Bionutrian/recenzie

  • Pozitívne vplýva na tráviacu sústavu – posilňuje črevnú stenu, pomáha predchádzať zápalom čriev a taktiež syndrómu dráždivého čreva.
VEDECKÁ ŠTÚDIA: Kolektív pracovníkov z Institute of Nutrition and Functional Foods, Université Laval v Canade prišiel na to, že peptidy obsiahnuté v morskom kolagéne majú antibakteriálne vlastnosti. Dokážu teda zastaviť rast vybraných baktérií, vrátane baktérie Escherichia Coli, ktorá napáda tráviace ústrojenstvo.

Má Bionutrian Marine Collagen nejaké vedľajšie účinky?

Nie, pri dodržiavaní odporúčaného užívania by vás nemali prekvapiť žiadne vedľajšie účinky. Samozrejme za predpokladu, že nie ste alergickí na ryby alebo neužívate lieky na osteoporózu.  V takomto prípade sa radšej poraďte so svojim lekárom. Rovnako nie je vhodný ani pre tehotné ženy. Obsahuje iba čistý kolagén a vitamín C, no v súvislosti s jeho užívaním v tehotenstve neexistujú žiadne relevantné klinické štúdie. To však neplatí pre dojčiace mamičky, u ktorých môže urýchliť hojenie rán po pôrode alebo zmierniť vypadávanie vlasov.

Ponuka balení a ceny

Veľmi milo som zostala prekvapená, keď som na webstránke Bionutrian.com nenatrafila iba na kolagén v kapsulách, ale i vo forme prášku. To sa u každého výrobcu naozaj nevidí. V prípade teda, že tak ako ja tablety veľmi nemusíte, upriamte zrak na Marine Collagen v prášku. V čase písania tejto recenzie je cena jedného balenia 44 €. Pri dodržiavaní odporúčaného dávkovania vám jedno balenie vydrží približne mesiac. Ak by ste boli s kolagénom spokojní a chceli by ste v užívaní pokračovať dlhšie, siahnite po väčšom 3 ks balení za 125 €.

Na základe výbornej predchádzajúcej skúsenosti sa pre väčšie balenie rozhodla aj Daja, ktorá sa na facebooku podelila o svoju recenziu Bionutrian kolagénu:

Užívateľka si pochvaľuje účinok na nechty, ale i vlasy a pleť.

Skúsenosť jednej z užívateliek

Zdroj: facebook/Bionutrian/recenzie

ŠPECIÁLNY TIP: Neviete, ktorá forma kolagénu vám bude vyhovovať najviac? Vyberte si niektoré z kombinovaných balení. Na výber máte buď 2 ks kolagénu v prášku a 1 ks kolagénu v kapsulách, alebo naopak. Cena kombinovaných balení je v čase písania recenzie 115 €.

Spôsob užívania

Spolu s kolagénom vám príde aj odmerka, ktorú si určite odložte. Práve podľa nej sa určuje denná dávka. Tá spočíva v jednej odmerke. POZOR, nie kopcovitej, skôr jemne pod okraj. Tú následne zalejte cca 200 ml vody a pomiešajte. Pre maximálny účinok, ale i lepšiu rozpustnosť použite čistú vodu. Áno, aj ja som sa bála rybacieho zápachu, avšak z vlastnej skúsenosti môžem napísať, že zbytočne. Jediné čo som cítila bola bielkovinová chuť, ktorá sa dala v pohode zniesť. Samozrejme, vyskúšala som kolagén rozmiešať aj v ochutenom nápoji, no nerozpustil sa tak dobre ako v čistej vode. (1)

Moja skúsenosť s kolagénom Marine Collagen

Švajčiarska kvalita a slovenský výrobca. To znie dobre, povedala som si pri prvom zoznámení s Bionutrian Marine Collagen. Prečítajte si, čo sa zmenilo po mesiaci užívania.

Zloženie

Ak mám byť úprimná, zo začiatku na mňa pôsobilo trošku chudobne. Predsa len, pri bežných potravinách a aj mnohých iných výživových doplnkoch je podrobný výpis zloženia dlhší. Bol to pre mňa teda taký nezvyk. Treba si však uvedomiť, že kvalita kolagénu sa neposudzuje podľa množstva obsiahnutých prídavných látok. Často je jednozložkový kolagén účinnejší ako ten viaczložkový. V súvislosti so zložením som mala pochybnosti aj o dostatočnom obsahu vitamínu C. V jednej dávke sa nachádza približne 15 mg, čo je cca 20 % optimálnej dennej dávky. Po kontaktovaní zákazníckej podpory ma však pracovníčka ubezpečila, že táto dávka je adekvátna, keďže organizmus prijíma vitamín C aj z iných zdrojov a jeho nadmerná konzumácia by mala skôr negatívny vplyv na organizmus.

Morský kolagén Bionutrian vo forme prášku sa v čistej vode krásne rozpustí

Marine Collagen je 100 % čistý kolagén bez aróm a farbív

Účinky

Áno, úplne vás chápem, najviac ste zvedaví na konkrétne účinky. Verte tomu, že aj ja som bola na tom podobne. Tie prvé sa dostavili skôr než som čakala. Približne po 3 týždňoch od začiatku užívania. Pri rannom česaní mi na kefe zostávalo čoraz menej vlasov. Dokonca, aj po zaspatí s mokrými vlasmi som ich dokázala skrotiť  do niekoľkých minút, predtým to bola nesplniteľná úloha. Vlasy mi nielen zhustli, ale sú aj podstatne pevnejšie. Zmeny k lepšiemu som tiež zaznamenala v súvislosti s boľavou chrbticou a kolenami. Keď prišla menštruácia, kolená ma neboleli tak ako zvyčajne a chrbtica sa tiež hlási podstatne menej.

TIP: Odporúčam vám prečítať si článok: „Porovnanie 8 kolagénových nápojov. Ktorý collagen drink si viedol najlepšie?“. Čaká na vás množstvo praktických informácií, ktoré vychádzajú priamo z mojej osobnej skúsenosti.

Chuť

Po prvom otvorení krabičky ma neovanula rybacia vôňa, akú som očakávala. Je pravda, že kolagén voňal trošku zvláštne, avšak najskôr to pramenilo z bielkovinového charakteru, na ktorý som nebola doposiaľ zvyknutá. Po prvom vypití som sa cítila plnšia a trošku nafúknutá. Ak teda máte citlivé trávenie, nevypite celý pohár naraz (od smädu), ale postupne si upíjajte, ideálne aspoň 2 – 3 hodiny pred jedlom. Bionutrian kolagén je sýty, a teda obed alebo večeru by ste potom už nemuseli zjesť. Čo sa týka konzistencie, tak ako som už spomínala, pre lepšiu rozpustnosť  ho rozmiešajte v čistej vode, v ovocnom nápoji vznikajú jemné hrudky.

TIP: Marine Collagen v prášku je dodávaný v praktickej uzatvárateľnej krabičke, nie je teda najvhodnejší na cesty. V prípade, že často cestujete radšej siahnite po kapsulách. Tie sú praktickejšie. Navyše, nie je v nich tak cítiť silnú koncentráciu bielkovín.
Marine Collagen je dodávaný v uzatvárateľnej krabičke s praktickou odmerkou, podľa ktorej viete určiť dennú dávku

Kolagén je dodávaný aj s praktickou odmerkou

Výhody a nevýhody (podľa môjho názoru)

  • výrobca presne uvádza pôvod kolagénu (ryby rodu Tilapia)
  • k dispozícii vo forme kapsúl aj prášku
  • bez výrazného rybacieho zápachu, výborne sa rozpúšťa v čistej vode
  • promptná zákaznícka podpora (odpoveď prišla do dvoch hodín, aj mimo pracovného času) s erudovanými pracovníkmi
  • výborné účinky hlavne na vypadávajúce vlasy, boľavé kĺbylámavé nechty
  • horšie sa rozpúšťa v ochutených nápojoch

Časté otázky

Užívať Marine Collagen pred jedlom alebo radšej súčasne s ním? V čom je prášok iný ako kapsule a kedy sa môžete tešiť z prvých výsledkov? Prišiel čas dať na všetky tieto otázky relevantné odpovede.

Po akom čase sa dostavia prvé výsledky? 

Kým mladší ľudia sa dočkajú prvých viditeľných zmien približne mesiac od začiatku užívania, starší ľudia si spravidla počkajú o niečo dlhšie. Pre dosiahnutie maximálneho účinku výrobca odporúča absolvovať celú trojmesačnú kúru. Ešte dodám, účinky sa dostavia len za predpokladu, že skutočne dodržiavate odporúčané dávkovanie a kolagén užívate každý deň, aspoň ten prvý mesiac. Ak vám môžem poradiť, nastavte si hneď od prvého dňa užívania pripomienku v mobile. Budete tak mať istotu, že nevynecháte ani jednu dávku.

Kedy je najlepšie užívať Marine Collagen?

Ráno, večer, doobeda či popoludní. Je to len a len na vás. Dôležité je ho užívať  min. 15 – 20 minút pred jedlom, aby sa stihol vstrebať, nie stráviť. Taktiež nie je dobré kolagén kombinovať s alkoholickými nápojmi, keďže práve alkohol prispieva k neželanému odbúravaniu kolagénu. Alkohol si teda doprajte až po niekoľkých hodinách od užitia, kedy už bude kolagén absorbovaný.

Pani Lýdia má výborné skúsenosti s užívaním kolagénu pred spánkom, kedy jej najlepšie zabral.

„Užívam Bionutrian od minulého roka s malými prestávkami. Musím priznať, že akonáhle som začínala Bionutrian užívať, za niekoľko dní sa môj stav neuveriteľne zlepšil, bolesti kĺbov prestali a na moju radosť som zistila, že moja pleť sa vyhladila, vlasy a nechty mali lepšiu kvalitu. Keď som si urobila prestávku v užívaní, moje problémy s kĺbmi sa obnovili. Avšak po opätovnom nasadení Bionutrianu prestali. Vedľajšie účinky som nespozorovala. Najlepšie skúsenosti mám s užívaním pred spánkom – najrýchlejšie zaberie.“

Zdroj: facebook/Bionutrian/recenzie

Je nejaký rozdiel medzi práškom a kapsulami?

Väčším množstvom kolagénu disponuje prášková forma, ktorá sa užíva pri intenzívnejšej kúre. Kapsule neobsahujú toľko kolagénu (3000 mg v jednej dávke), sú tak lepšie ako udržiavacia dávka po dvoj až trojmesačnej kúre. Navyše sa dajú zobrať kdekoľvek so sebou.

Výrobca odporúča užívať jednu odmerku Bionutrian kolagénu denne, nie však kopcom, ale tesne pod okraj

Odporúčaná denná dávka Bionutrian kolagénu

Môžem Marine Collagen užívať nepretržite?

Po trojmesačnej kúre užívanie na mesiac prerušte, alebo zredukujte na každý 3 až 4 deň. POZOR, aby ste sa nepozabudli. Pri príliš dlhej pauze (2-3 mesiace) hrozí, že sa jednotlivé účinky „stratia“ a vy budete musieť začať od začiatku.

Záverečné hodnotenie

S prémiovým švajčiarskym kolagénom som bola veľmi spokojná. Podľa množstva recenzií spokojných užívateliek sa zdá, že nielen ja. Bionutrian Marine Collagen si poradí tak s rednúcimi vlasmi, ako i boľavými kĺbmi a lámavými nechtami. Výrobca jasne uvádza pôvod kolagénu, pričom na stránke nájdete všetky dôležité informácie, ktoré pred začatím užívania potrebujete vedieť (účinky, odporúčané dávkovanie, trvanie kúry a pod.). Ak by ste však niečo predsa len nevedeli, pracovníci zákazníckej podpory vám poradia a všetko vysvetlia. Rovnako oceňujem dve rôzne formy kolagénu a cenovo výhodnejšie viackusové balenia. Trošku ma mrzí zlá rozpustnosť v ovocných nápojoch, avšak Bionutrian kolagén vôbec nezapácha rybacinou, tak ako som si myslela. Dá sa teda úplne v pohode vypiť aj v kombinácii s čistou vodou, kde sa krásne rozpustí.

Výhody a nevýhody výživového doplnku Marine Collagen

Záverečné hodnotenie Marine Collagen značky Bionutrian

Kolagén si potrebujú dopĺňať nielen aktívni športovci, starší ľudia s boľavými kĺbmi a ženy, ktoré trápia vrásky, ale napríklad aj mladé mamičky po pôrode či ľudia po 30. roku života, kedy jeho produkcia klesá. Akým spôsobom si dopĺňate kolagén vy? Prostredníctvom potravín alebo výživových doplnkov? Prezraďte aj ostatným čitateľom, ktorý spôsob sa vám osvedčil najviac.

ZDROJE:

(1) Oficiálna webstránka Bionutrian kolagén. Dostupné na: https://www.bionutrian.com/

(2) Marine Collagen Benefits: Is it Right for You? Dostupné na: https://www.furtherfood.com/marine-collagen-benefits/

(3) HODÁKOVÁ, J. Vliv nativního a oxidativně modifikovaného kolagenu na funkční vlastnosti profesionálních fagocytů, Brno, 2007. Dostupné na: https://is.muni.cz/th/u108m/Jarmila_Hodakova.pdf

(4) KOSTIUK P. Vitamíny vo výžive gravidných a dojčiacich žien. 2014. Dostupné na: https://www.edukafarm.sk/data/soubory/casopisy/farmiNEWS/02-2014/11.pdf

(5) BZDÚCH, V. a kol. Odporúčané výživové dávky pre obyvateľstvo Slovenskej republiky. Dostupné na: https://www.uvzsr.sk/docs/info/hv/OVD_pre_SR_tabulky.pdf

5/5 - (1 vote)

Majka Mráziková

Obdivovateľka prírody, milovníčka štvornohých chlpáčov, a tak trochu introvertka. V živote sa riadim mottom: „S úsmevom je deň krajší.“ Svojimi článkami sa preto snažím nielen pomôcť, ale aj vyčariť úsmev na tvári :)

Komentovanie článku:

where to buy viagra buy generic 100mg viagra online
buy amoxicillin online can you buy amoxicillin over the counter
buy ivermectin online buy ivermectin for humans
viagra before and after photos how long does viagra last
buy viagra online where can i buy viagra