Extrémne premeny: recepty, aplikácia a zaujímavosti - Výživovo.sk

Extrémne premeny: Prečítajte si, aký spôsob chudnutia uprednostňuje Chris Powell

Extrémne premeny - recepty a aplikácia Transformation

VYSKÚŠAJ ZADARMO
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo

Ak sú vám témy chudnutia, zdravého stravovania či cvičenia blízke, určite vašej pozornosti neunikla televízna relácia Extrémne premeny. V rámci Slovenskej republiky má za sebou niekoľko úspešných sérií a neuveriteľných premien. Desiatkam jednotlivcov sa podarilo, pod dohľadom skúseného odborníka, zvíťaziť nad obezitou, a tiež kompletne zmeniť svoje stravovacie návyky a životný štýl. Chcete vedieť, ako sa im to podarilo? V nasledujúcich riadkoch vám to prezradím. Vrátane rôznych zaujímavostí (nielen) o slovenskej verzii tejto relácie sa taktiež dozviete tipy na chutné recepty z Extrémnych premien.

O relácii Extrémne premeny Slovensko

Ide o televíznu reláciu na spôsob reality show, ktorú vysiela TV Markíza. Hlavnú úlohu v nej zohráva Maroš Molnár – profesionálny kondičný tréner, ktorý je v relácii nielen trénerom, ale má aj úlohu moderátora. Každý diel zobrazuje príbeh konkrétnej osoby spravidla s obezitou III. stupňa, ktorá sa počas jedného roka snaží zvíťaziť nad svojimi kilogramami a tiež nad sebou. Absolvuje množstvo tréningov pod dohľadom Maroša Molnára a ďalších odborníkov podieľajúcich sa jednak na zostavovaní jednotlivých cvikov, ako i stravovacieho plánu. Niekoľkokrát do roka prebieha váženie, kde sa ukáže, ako chudnutie napreduje. V záverečných fázach sa uskutoční konzultácia u plastického chirurga a prípadné chirurgické odstránenie ovísajúcej kože na problematických miestach. Na konci každého dielu je záverečné veľkolepé váženie sprevádzané potleskom, slzami šťastia a slovami uznania od tých najbližších.

Extreme Weight Loss na ABC

Televízna relácia Extrémne premeny Slovensko – Druhá šanca na život vznikla podľa úspešnej predlohy televíznej relácie Extreme Weight Loss, ktorá sa po prvýkrát odvysielala 30.mája 2011 na televíznej stanici ABC. Ústrednou postavou bol v tomto prípade známy osobný tréner Chris Powell. (1) Ako dieťa pomerne útleho vzrastu sa stal viackrát obeťou šikanovania zo strany spolužiakov. V 14.rokoch sa rozhodol proti tomu zabojovať, a tak začal cvičiť s vlastnou váhou, pričom po mesiaci sa dostavili prvé výsledky. Fitness ho uchvátil natoľko, že sa mu rozhodol zasvätiť celú svoju kariéru. Stal sa certifikovaným trénerom, blogerom, autorom dvoch odborných publikácií, zakladateľom známej aplikácie Transformation a v neposlednom rade hlavnou tvárou Extrémnych premien. Tie sa v súčasnosti vysielajú v 140 krajinách sveta a tešia sa veľkej diváckej priazni. (2)

žena s obezitou

Hlavnými postavami v Extrémnych premenách sú ľudia s obezitou

Aký spôsob chudnutia preferuje Chris Powell?

Chris Powell je zástanca tzv. cyklovania sacharidov. Ide o spôsob stravovania založený na striedaní nízkosacharidových dní s tými vysokosacharidovými. Zatiaľ, čo počas dní, kedy máte príjem sacharidov obmedzený na minimum organizmus spaľuje tuk, dni s vyšším príjmom sacharidov zas majú význam pre naštartovanie metabolizmu. Tento spôsob stravovania je ideálny hlavne pre športovcov, pre ktorých nie je strava s nízkym podielom sacharidov dlhodobým riešením. Pred náročnejším tréningom či pretekom musia mať dostatok energie, pričom ideálnym „palivom“ sa v tomto prípade stávajú sacharidy. (3)

TIP: Cyklovanie sacharidov je veľmi podobné prerušovanému pôstu, ktorý je však založený na striedaní časových období pôstu a konzumácie. V prípade teda, že vám cyklovanie sacharidov veľmi nevyhovuje, no chcete opätovne naštartovať váš metabolizmus, skúste spomínaný prerušovaný pôst.
CHCEM SCHUDNÚŤ
S keto diétou zaručene schudnete nakoľko je postavená na biochemických procesoch v organizme (viď. video). Dôležité je, aby ste stále boli v stave ketózy. Nenechajte sa odradiť cenou balíčkov, vyjde vás to oveľa lacnejšie ako opakované kupovanie neúčinných produktov. Zistite, koľko potrebujete schudnúť a prečítajte si návod, ako začať.
Predajcovia keto diétyChiaShakeKetoMixKetoDietNutriFood
Chcem schudnúťDo 5kgDo 10kgDo 15kgNad 15kg
Jedlá na chudnutieDiétne raňajkyDiétny obedDiétne dezertyDiétne cestovinové jedláLow carb pečivo
Skúsenosti s keto diétou28 dňový denník chudnutia
Výživovo na chudnutie odporúča keto diétu. Ak ale z rôznych príčin chcete dať prednosť tabletkám, tak vedzte, že tabletky majú iba podporný efekt a neodmakajú to za vás. Účinné môžu byť len v kombinácii s vyváženým jedálničkom a pravidelným pohybom.
Prípravky na chudnutieBlokátor hladuDiétne cestovinyTabletky na chudnutieNízkokalorické sladidloSpaľovač tukovSirupy bez cukruKáva a čaj na chudnutieNízkokalorické dresingy

Aplikácia Transformation

Zúčastniť sa televíznej relácie Extrémne premeny či už na Slovensku, alebo v zahraničí si vyžaduje množstvo odvahy. Ak práve tá vám chýba, no zato kilogramov máte až príliš a viete čo-to po anglicky, skúste si nainštalovať aplikáciu Transformation. Keďže Chris zastáva názor, že správne stravovacie návyky tvoria 75% úspechu, ťažiskom sú výživové plány prispôsobené priamo vášmu cieľu. Rovnako nechýbajú ani tréningové programy, joga či dokonca tanečná párty. (4)

Moje osobné zhodnotenie

Veľkou výhodou aplikácie Transformation je možnosť jej vyskúšania na 7-dní zdarma, čo som hneď aj urobila. Po nainštalovaní som zadala základné údaje ako pohlavie, hmotnosť, výšku a cieľovú hmotnosť, ktorú chcem dosiahnuť. Následne som mala na výber z niekoľkých fitness plánov pre začiatočníkov, ale i pokročilých. Po prejdení jednotlivými voľbami sa vám zobrazí základná obrazovka zahŕňajúca hydratáciu, prijaté makrá, ale i progres v chudnutí. V spodnej časti si zas môžete preklikávať medzi stravovacími plánmi rozdelenými do jednotlivých týždňov a cvičebnými plánmi. Milo ma prekvapilo, že cieľová hmotnosť sa dá jednoducho modifikovať podľa aktuálnych potrieb a okolností. Taktiež pozitívne hodnotím širokú ponuku receptov s postupom prípravy a nutričnými hodnotami. Samotné používanie aplikácie je intuitívne, nevyžaduje si veľkú znalosť angličtiny a s pomocou prekladača všetkému hravo porozumiete 😊

Užívateľské prostredie aplikácie Transformation

Aplikácia Transformation ponúka na výber hneď z niekoľkých cvičebných a stravovacích plánov

Recepty z relácie Extrémne Premeny Slovensko

Extrémne premeny Slovensko vám okrem životných osudov zúčastnených sprostredkujú aj viaceré cenné informácie o fungovaní organizmu, spaľovaní kalórií, cvičení a príprave jedál. Taktiež veľmi zaujímavé sú recepty na chutné a hlavne diétne jedlá, z ktorých uvádzam dva aj v nasledujúcich riadkoch.

Hovädzí steak so zeleninou

Ingrediencie:

 • 200 g hovädzej sviečkovice
 • 115 g baklažánu
 • 250 g masla
 • 1 stredne veľká cibuľa
 • 14 cherry paradajok
 • 4 strúčiky cesnaku
 • 2 červené papriky
 • 3-4 čl olivového oleja
 • soľ, korenie

Postup:

Na grilovaciu panvicu si pridajte olivový olej, pokrájanú cibuľu, papriku, pretlačené strúčiky cesnaku a na polovice pokrájané cherry paradajky. Dochuťte soľou, korením a restujte asi 5 minút. Na druhú panvicu si taktiež dajte olivový olej, dva celé strúčiky cesnaku a hovädziu sviečkovicu. Tú si predtým osoľte a okoreňte z oboch strán. Následne opekajte z jednej aj druhej strany a prípadne dajte ešte na chvíľku zatiahnuť spolu s maslom a tymianom do alobalu, prípadne ešte na chvíľku do trúby (ak obľubujete dobre prepečené mäso). Servírujte s grilovanou zeleninou.

Zdravé pečivo s cviklovou nátierkou

Ingrediencie:

 • ½ PL olivového oleja
 • 2 strúčiky cesnaku
 • celozrnný alebo bielkovinový chlieb
 • 4 ½ PL jemného tvarohu
 • 4 malé červené repy
 • soľ, korenie

Postup:

Ako prvé začnite prípravou červenej repy. Cviklu si očistite a varte v hrnci do zmäknutia. Ak chcete, aby sa vám rýchlejšie uvarila, odporúčam ju pokrájať na menšie kúsky. Kým sa repa bude variť, v miske si zmiešajte tvaroh s pokrájaným cesnakom a popučenou cviklou. Na záver už len dochuťte soľou, korením a môžete natierať na chlieb. (6)

čerstvá nátierka z cvikle

Nátierka z cvikle je skvelou voľbou na raňajky či večeru

Kľúčové zásady chudnutia

Extrémne premeny sa snažia zmeniť život ľuďom, ktorí majú obezitu, teda ten najvyšší stupeň nadváhy. V prípade, že máte len ľahkú či strednú nadváhu, odporúčam vám riadiť sa podľa nasledujúcich pravidiel:

 • Počítajte si prijaté a spálené kalórie, pričom si zostavte stravovací plán tak, aby ste každý deň prijali menej kalórií ako spálite. Dostanete sa do tzv. energetického deficitu, v ktorom sa snažte zotrvať čo najdlhšie, ideálne, kým nedosiahnete cieľovú hmotnosť.
 • Potraviny s vyšším podielom sacharidov nahraďte zdravšími alternatívami v podobe ovocia, zeleniny, proteínových potravín. To isté platí aj pre potraviny bohaté na trans mastné tuky, podstatne prospešnejšie sú pre organizmus nenasýtené tuky, ktoré sú napríklad v olivovom oleji, avokáde, orieškoch a ďalších.
 • Dodržujte pravidelnosť v stravovaní. Jedzte 5-krát za deň primeranú veľkosť porcií. Na jedlo si vždy vyhraďte dostatok času a naplánujte si jedálniček minimálne na 7 dní vopred. Budete tak mať svoje stravovanie pod kontrolou. (5)
kalorická hodnota potravín

Pre úbytok telesnej hmotnosti je dôležité počítanie kalórií

TIP: Ak už dlho rozmýšľate nad chudnutím, no neviete, ako začať, prečítajte si článok: „Ako schudnúť, zásady správnej životosprávy…„, v ktorom sa venujem jednotlivým spôsobom chudnutia, vrátane pohybovej aktivity a výživových doplnkov.

Záverečná otázka pre vás

Aj keď televíziu takmer vôbec nepozerám, musím sa priznať, že Extrémne premeny Slovensko si rada pozriem. Je zaujímavé vidieť, ako telesná hmotnosť ovplyvňuje kvalitu života. Ľudia, ktorí sa rozhodli podstúpiť túto premenu a Maroš Molnár si ich vybral, dostali skutočne druhú šancu na život. Odhliadnuc od všetkého, majú môj veľký obdiv. Ja by som si na to netrúfla a čo vy, aký je váš názor na Extrémne premeny? Zúčastnili by ste sa tejto relácie?

Zdroje:

(1) Extreme Weight Loss. Dostupné na: https://en.wikipedia.org/wiki/Extreme_Weight_Loss

(2) Oficiálna webstránka Chrisa Powella. Dostupné na: https://chrispowell.com/

(3) Carb Cycling Meal Plan—What Is It? Does It Work? Dostupné na: https://www.eatingwell.com/article/286043/carb-cycling-diet-what-is-it-does-it-work/

(4) The Transform App. Dostupné na: https://www.thetransformapp.com/our-trainers/

(5) Guidelines for Losing Weight. Dostupné na: https://www.ucsfhealth.org/education/guidelines-for-losing-weight

(6) Recept na cviklovú nátierku. Dostupné na: https://www.youtube.com/watch?v=6rAevQWfrWw

5/5 - (1 vote)

Majka Mráziková

Obdivovateľka prírody, milovníčka štvornohých chlpáčov, a tak trochu introvertka. V živote sa riadim mottom: „S úsmevom je deň krajší.“ Svojimi článkami sa preto snažím nielen pomôcť, ale aj vyčariť úsmev na tvári :)

Komentovanie článku:

where to buy viagra buy generic 100mg viagra online
buy amoxicillin online can you buy amoxicillin over the counter
buy ivermectin online buy ivermectin for humans
viagra before and after photos how long does viagra last
buy viagra online where can i buy viagra