Chioská masticha: Účinky, užívanie + kde kúpiť - Výživovo.sk

Chioská masticha ako poklad ostrova Chios. Zdravotné benefity a tipy, podľa čoho spoznáte, že ide o pravú mastichu

Chioská masticha má množstvo liečivých vlastností. Prečítajte si, aké sú to.

VYSKÚŠAJ ZADARMO
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo

Slzy Chiosu alebo inak aj Chioská masticha je jedinečný druh priesvitnej živice, ktorý sa spája so životom na ostrove Chios. Miestni obyvatelia ju používajú pri liečbe tráviacich ťažkostí a problémoch s pečeňou, no svoj význam má aj pre zdravie ústnej dutiny. Prečítajte si, v čom je taká výnimočná, ako si vybrať pravú Chioskú mastichu a akým spôsobom ju môžete pridať do svojho jedálnička.

Pôvod a charakteristika Chioskej mastichy

Chioská masticha je živicou, ktorá sa získava z mastichovníka odborne nazývaného Pistacia lentiscus. Tento navonok nenápadný ker rastie v južnej časti ostrova Chios, konkrétne v oblasti s názvom Mastichochoria. Prvá zmienka o mastiche ako liečivej rastline sa objavila už z čias Hippokratesa, ktorý ju používal nielen pri tráviacich ťažkostiach, ale i ako alternatívu žuvačky. (1)

VEDELI STE, ŽE: V minulosti sa cena mastichy rovnala zlatu. Za jej odcudzenie vinníkovi hrozila poprava, teda trest smrti. (2)
MASTICHA (NIELEN PRE ZDRAVIE ŽALÚDKA)
Masticha Chios
Masticha Active

Masticha sa postupne dostala do jednotlivých krajín Európy, no jej zber a spracovanie sú stále rovnaké. Miestni obyvatelia najskôr pripravia pôdu okolo stromov a počas letných mesiacov opatrne narezávajú vybrané časti kôry tak, aby cez ne mohla vytekať živica. Tá po 15 až 20 dňoch od začatia vyrezávania vytuhne a spadne na zem, odkiaľ sa zbiera do vriec. Následne sa vysype na veľké stoly, kde ju ženy čistia od nečistôt a hliny. Takto spracovaná masticha sa odovzdáva Asociácii pestovateľov Chioskej mastichy, ktorí ju potom ďalej distribuujú. (1)

Mastichovníky na ostrove Chios

Stromy, z ktorých sa získava masticha – tzv. mastichovníky

Zdravotné benefity

Masticha obsahuje nielen antioxidanty, ale i množstvo ďalších látok, o ktorých sa predpokladá, že majú pozitívne účinky na rôzne časti ľudského organizmu. Poďme ich bližšie preskúmať.

Podporuje činnosť tráviacej sústavy

S prihliadnutím na výsledky štúdie uverejnenej v periodiku Journal of Ethnopharmacology, pravidelná konzumácia mastichy vedie k zníženiu bolesti žalúdka a pálenia záhy. Vďačiť za to môžeme predovšetkým obsahu antioxidantov, ktoré ovplyvňujú fungovanie tráviacej sústavy. (3)

Použitie: Pri problémoch s trávením užívajte 250 mg mastichy 4-krát denne. V prípade, že máte k dispozícii  Chioskú mastichu vo forme oleja, do 50 ml vody si kvapnite 2 kvapky. Tekutinou si vyplachujte ústa, v žiadnom prípade ju neprehĺtajte. (4)
Chioská masticha je výborným zdrojom antioxidantov, ktoré majú priaznivý účinok na tráviacu sústavu

Pravá Chioská masticha má priaznivé účinky na trávenie

Účinne bojuje proti baktérii Helikobakter pylori

Infekcia helikobakterom patrí k pomerne častým rizikovým faktorom vzniku žalúdočných vredov. Z tohto dôvodu je dôležitá jej včasná diagnostika a liečba. Podľa výsledkov výskumu kolektívu lekárov z oddelenia gastroenterológie v Chios General Hospital Skylitsion, má masticha antibakteriálne účinky, pričom dokáže usmrtiť črevnú baktériu Helikobakter pylori, ktorá je častokrát rezistentná voči antibiotikám. (4)

Použitie: V prípade, že sa vo vašom tele usídlila baktéria Helikobakter pylori, žujte 350 mg čistej mastichovej gumy 3-krát denne, pokiaľ infekcia neustúpi. (3)

Podľa zistení vedcov, už 1 mg mastichy denne prispieva k spomaleniu rastu baktérií. Užívanie výživových doplnkov s obsahom Chioskej mastichy, napríklad kapsúl Masticha Active sa teda ukazuje ako veľmi dobrá forma prevencie pred bakteriálnou infekciou a žalúdočnými vredmi. Pri týchto doplnkoch sa však treba riadiť informáciami výrobcu a dodržiavať stanovené dávkovanie. (4)

Masticha má antibakteriálne vlastnosti, vzhľadom na to sa používa na liečbu helikobaktera

baktéria Helikobakter pylori

Zmierňuje prejavy zápalového ochorenia čriev

Jednou z foriem zápalového ochorenia čriev je Crohnova choroba, ktorá sa prejavuje tak bolesťami v podbrušku, ako i hnačkami či dokonca krvou v stolici. Rozhodne teda nie je ničím príjemným a vie poriadne skomplikovať život. Vrátane chirurgickej a medikamentóznej liečby vedie k zmierneniu príznakov aj Chioská masticha. Dôkazom je kontrolovaná štúdia vedcov z Harokopio University v Aténach, ktorej sa zúčastnilo 60 ľudí s Crohnovou chorobou. Tí užívali 280 mg mastichy denne, pričom po 3 mesiacoch u nich došlo k výraznému zlepšeniu zdravotného stavu, predovšetkým fungovania tráviacej sústavy. (3)

Použitie: Pri Crohnovej chorobe sa odporúča užívať 2200 mg prášku z mastichy každý deň. Nie však naraz. Uvedené množstvo sa rozdelí do 6 dávok v priebehu celého dňa a užíva sa minimálne 4 týždne. (4)
Chioská masticha sa užíva pri liečbe Crohnovej choroby, čo je mimoriadne bolestivé zápalové ochorenie

Crohnova choroba je zápalové ochorenie čriev

Znižuje hladinu zlého (LDL) cholesterolu

Vysoká hladina LDL cholesterolu spolu so stúpajúcou hladinou cukru v krvi patrí k rizikovým faktorom vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Štúdie naznačujú, že Chioská masticha má pozitívne účinky na oba faktory. Dôkazom je 165 dobrovoľníkov, ktorí sa zúčastnili výskumu uverejneného v European Journal of Preventive Cardiology. U týchto jednotlivcov došlo po 8 týždňoch užívania mastichy nielen k zníženiu hladiny cholesterolu, ale aj cukru v krvi. (3)

Použitie: Pre dosiahnutie želaných výsledkov je vhodné užívať 330 mg mastichy 3-krát za deň minimálne po dobu 8 týždňov. (4)

Stará sa o zdravie pečene

Podľa výsledkov odbornej štúdie zo Journal of Ethnopharmacology konzumácia mastichy pomáha predchádzať riziku poškodenia pečene. Svedčia o tom výsledky 18 účastníkov tohto výskumu, ktorí užívali 180 mg mastichy denne počas 18 mesiacov. Na rozdiel od skupiny ľudí užívajúcich placebo mali podstatne nižšiu hladinu pečeňových enzýmov súvisiacich s poškodením pečene. V súčasnosti sa však stále realizujú rozsiahle štúdie s cieľom priniesť o tomto účinku viac informácií. (4)

Použitie: Pri problémoch s pečeňou je ideálne množstvo 5000 mg prášku z mastichy denne. Toto množstvo sa odporúča rozdeliť do troch dávok, ktoré užívajte v priebehu celého dňa. (4)

Prispieva k zdraviu zubov a ústnej dutiny

Chioská masticha má osobitú chuť a tvrdosť, vďaka tomu podporuje slinenie a zabraňuje suchu v ústach, čo ocenia hlavne starší ľudia. Rovnako má vplyv na elimináciu baktérií v ústnej dutine, ktoré sú hlavnou príčinou vzniku zubného kazu. Opäť ako dôkaz uvediem odbornú štúdiu profesorov zo Süleyman Demirel University, ktorí skúmali vplyv mastichovej žuvačky na hladinu baktérií v ústnej dutine. Tá sa znížila už po 15 minútach intenzívneho žutia žuvačky, pričom po 135 minútach bola ešte nižšia. (3)

Masticha dokáže zničiť baktérie v ústnej dutine, a tak eliminovať vznik zubného kazu

Mastichové žuvačky sú dobrou prevenciou pred vznikom zubného kazu

Použitie: Žujte mastichovú žuvačku minimálne 5 minút po jedle, aspoň 3-krát za deň. Budete mať nielen osviežujúci dych, ale eliminujete aj rozmach baktérií v ústnej dutine. (4)

Uľavuje od príznakov alergickej astmy

S prihliadnutím na jej protizápalové vlastnosti dokáže účinne bojovať proti nepríjemným prejavom alergickej astmy, ktorá môže zahŕňať zápal dýchacích ciest či ich zvýšenú precitlivenosť. Na základe výsledkov štúdie uverejnenej v odbornom periodiku American Journal of Respiratory Cell and Molecular Biology, Chioská masticha dokáže inhibovať činnosť buniek, ktoré spôsobujú zápal dýchacích ciest. Treba však poznamenať, že ide o štúdiu vykonávanú na myšiach. Sú tak potrebné ešte ďalšie štúdie, pri ktorých budú môcť vedci sledovať reakciu ľudského organizmu. (4)

Použitie: Na zmiernenie príznakovej astmy na alergickom podklade, by sa malo užívať 250 mg mastichy 4-krát denne. (4)
Masticha dokáže zmierniť prejavy alergickej astmy

Chioská masticha účinne bojuje proti alergickej astme

Pomáha predchádzať rakovine prostaty

Vedeckému skúmaniu sa podrobila Chioská masticha aj vo vzťahu k rakovine prostaty. Aj v tomto smere zatiaľ obstála na výbornú. Síce sa laboratórne štúdie vykonávali iba na zvieratách, ukázalo sa, že mastichový olej má protinádorový účinok, teda dokáže zabiť niektoré typy buniek, spôsobujúcich rakovinu hrubého čreva, pľúc alebo prostaty. (4)

UPOZORNENIE: Masticha nie je schváleným liekom, ale iba podporným prostriedkom hlavnej liečby nádorových ochorení. V žiadnom prípade nenahrádza liečbu predpísanú lekárom.
Použitie: Odporúčaná denná dávka mastichy sa pohybuje na úrovni 4 dávok v množstve 250 mg. (4)

Vedľajšie účinky mastichy

Vzhľadom na to, že ide o živicu získanú zo stromu Pistacia lentiscus, ktorý je príbuzný pistáciovníku, môže spôsobiť alergickú reakciu. Na pozore by tak mali byť hlavne ľudia s alergiou na pistácie a kešu oriešky. V takýchto prípadoch sa zvykne objaviť svrbenie nosa, opuchnuté pery či nádcha. Pre minimalizáciu výskytu uvedených vedľajších účinkov, začnite radšej s najnižšou možnou dávkou, ktorú postupne zvyšuje. (5)

Masticha má jemnú žltkastú farbu a darí sa jej hlavne v tropických oblastiach ostrova Chios

Chioská masticha je vzácnou živicou z mastichovníka

UPOZORNENIE: Chioská masticha je síce čisto prírodná živica a neboli u nej doposiaľ zaznamenané žiadne vedľajšie účinky, neodporúča sa užívať tehotným a dojčiacim ženám. V prípade, že užívate lieky na vysoký krvný tlak, riedenie krvi alebo si picháte inzulín, konzumáciu mastichy najskôr konzultujte so svojim lekárom.

Dobrá rada na záver

V súčasnosti nie je o mastichu núdza. Na výber máte z nespočetného množstva druhov a foriem, od práškovej, tekutej až po kapsuly. Pri kúpe však buďte obozretní a nehľaďte iba na cenu, ale predovšetkým na pôvod mastichy. Nie vždy ide o originálnu Chioskú mastichu z južnej časti ostrova Chios, ktorá má všetky vyššie spomínané zdravotné benefity. Kvalitná a originálna masticha má vždy označenie PDO – chránené označenie pôvodu. Vďaka nemu budete vedieť, že masticha ktorú kupujete skutočne pochádza z niektorej oblasti Mastichochoria.

MASTICHA (NIELEN PRE ZDRAVIE ŽALÚDKA)
Masticha Chios
Masticha Active

Zdroje:

(1) The Chios Mastiha Growers Association. Dostupné na: https://www.gummastic.gr/en/

(2) Chioská masticha. Dostupné na: https://sk.wikipedia.org/wiki/Masticha

(3) Mastic gum: How it works. Dostupné na: https://www.medicalnewstoday.com/articles/mastic-gum

(4) What Is Mastic Gum and How Is It Used? Dostupné na: https://www.healthline.com/health/mastic-gum

(5) The Health Benefits of Mastic Gum. Dostupné na: https://www.verywellhealth.com/the-benefits-of-mastic-gum-89480

5/5 - (1 vote)

Komentovanie článku:

where to buy viagra buy generic 100mg viagra online
buy amoxicillin online can you buy amoxicillin over the counter
buy ivermectin online buy ivermectin for humans
viagra before and after photos how long does viagra last
buy viagra online where can i buy viagra