Bylinky na chudnutie. Viete, ktoré sú to? - Výživovo.sk

Ktoré sú TOP bylinky na chudnutie? Minimálne o dvoch ste určite ani netušili

Tipy na bylinky na chudnutie

VYSKÚŠAJ ZADARMO
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo

Ak sa už nejaký čas zaujímate o chudnutie, určite viete, že jedným z najdôležitejších faktorov je to, čo máte na tanieri. Samozrejme, podstatnú úlohu zohráva aj pohybová aktivita, najmä z hľadiska energetického výdaja, ktorý musí byť väčší ako váš kalorický príjem. Bez úpravy stravovacích návykov sa tak nezaobídete. Vrátane výberu vhodných potravín však netreba zabúdať ani na maličkosti dodávajúce jedlu špecifickú chuť, vôňu a tiež pitný režim. V súvislosti s týmto mám na mysli hlavne bylinky. Môžete ich pridať do jedla alebo si z nich pripraviť čaj, pričom svoj význam majú aj pri chudnutí. V nasledujúcich riadkoch vám prezradím, ktoré sú to bylinky na chudnutie a ako ich začleniť do jedálnička. V článku taktiež nájdete moju osobnú skúsenosť s bylinkovou kúrou na chudnutie KetoMix, jej výhody a nevýhody.

Ako správne používať bylinky?

Bylinky sa môžu pochváliť celým radom zdravotných výhod. Svoje nezastupiteľné miesto majú nielen v ajurvédskej medicíne, ale i v našich kuchyniach. Síce sa hovorí, že bylinky nemôžu uškodiť, no treba ich používať s mierou. Z každej byliny sa preto odporúča max. jedna polievková lyžica sušenej zmesi denne, ideálne v kombinácii s pestrou a nutrične bohatou stravou. V prípade, že ide o bylinky na chudnutie vo forme výživového doplnku, pri dávkovaní sa riaďte odporúčaniami výrobcu. Aj keď väčšina bylín v primeranom množstve nemá vedľajšie účinky, buďte opatrní. Ak spozorujete na sebe nejaké zmeny, navštívite lekára. Môže ísť o alergickú reakciu. (1)

Vybrané druhy byliniek na chudnutie

Zoznam nasledujúcich byliniek vás príjemne prekvapí. Vo väčšine prípadov ide o bežne dostupné bylinky na chudnutie, ktorým sa darí aj v našich podmienkach. Dajú sa teda nazbierať v prírode alebo vypestovať od semienka v kvetináči. A tie, ktoré zrovna nenájdete na našich lúkach si možno bez problémov zakúpiť vo väčšine obchodov.

Pŕhľava dvojdomá

Patrí k najsilnejším prírodným čističom organizmu. Okrem celého radu účinkov na pleť či rast vlasov prečisťuje tráviaci trakt, znižuje vysoký krvný tlak, a taktiež pomáha predchádzať ochoreniam obličiek, vrátane problémov s močovými cestami. Vo forme čaju sa odporúča piť ako podpora pri chudnutí, keďže má silný detoxikačný účinok. Jedna šálka žihľavového čaju obsahuje vitamíny A, B, K, ale i celý rad minerálnych látok: vápnik, železo, draslík, fosfor, magnézium, meď, mangán a zinok.

žihľavový čaj

Žihľava má pozitívne účinky na pleť, rast vlasov, ale i funkciu obličiek

DOBRÁ RADA: Pre zachovanie účinkov žihľavového čaju sa odporúča zaliať 2-3 čajové lyžičky 500 ml vriacej vody a približne 10-15 minút nechať lúhovať. (2)

Púpava lekárska

Z trávnika ju často vytrhávame, pri prechádzke obchádzame a pritom ani netušíme, čo všetko nám ponúka. Na liečebné účely sa používa takmer celá rastlina, kvety, listy, ale i stonky. Kým koreň sa praží ako náhrada kávy, z kvetov sa vyrába med, mladé lístky sú ideálne do šalátu alebo na výrobu púpavového pesta. Púpava má vysoký podiel flavonoidov, vďaka tomu je výborným antioxidantom, znižuje hladinu zlého cholesterolu a podporuje metabolizmus sacharidov, čím zároveň napomáha úbytku hmotnosti. (3)

Pestrec mariánsky

Zaujme vás nielen vizuálne, ale hlavne svojimi účinkami. Ak ste o ňom už počuli, tak to určite bolo v súvislosti s ochoreniami pečene, pri ktorých sa často odporúča ako podporná liečba. Svoj prínos ale preukazuje aj pre zdravie pokožky či ako bylinka na chudnutie. Vzhľadom na prítomnosť silymarínu – účinnej látky nachádzajúcej sa v semenách pestreca, ktorá má vplyv na telesnú hmotnosť. Dôkazom je aj výskumná štúdia uverejnená v periodiku Pharmaceutical Biology. Po pravidelnej konzumácii extraktu z pestreca došlo u skúmaných myší k výraznému úbytku telesnej hmotnosti, čo dáva priestor na ďalšiu diskusiu a výskumy v tomto smere.

kvety pestreca

V semenách pestreca sa nachádza účinná látka silymarín, ktorá pomáha pri úbytku hmotnosti

UPOZORNENIE: Pestrec je dostupný tak vo forme výživových doplnkov ako i čaju, pričom sa neodporúča vypiť viac ako 6 šálok denne. (4)

Pamajorán obyčajný

Typická bylinka stredomorskej kuchyne sa okrem výraznej vône vyznačuje aj celým radom liečivých vlastností. Využitie tak nájde nielen v kulinárskom umení, pričom ju gazdinky s obľubou používajú na dochutenie jedál, ale i v ľudovom liečiteľstve. Pomáha pri ťažkostiach s pečeňou, vylučovacou sústavou, detoxikuje tráviaci trakt a zlepšuje problémy s pleťou. Jej význam pri chudnutí sa spája hlavne s karvakrolom – antimikrobiálnou látkou. Tú použil aj kolektív vedcov z Yonsei University v Kórei, ktorí skúmali jej vplyv na hmotnosť a množstvo telesného tuku. U myší, ktorým pravidelne podávali túto látku došlo k menšiemu zvýšeniu hmotnosti ako u ostatných konzumujúcich placebo. (5)

Petržlen záhradný

V kuchyni nájde svoje využitie tak koreň petržlenu ako aj jeho vňať. Do polievky či k pečenému mäso sa pridáva pre jeho aromatickú vôňu, chuť, ale i liečivé účinky. Funguje ako prírodné diuretikum, to znamená, že vyplavuje z tela baktérie prostredníctvom častého močenia a zároveň prispieva k odvodneniu organizmu. Rovnako patrí k výborným zdrojom vlákniny, ktorá pomáha predchádzať zápche a podporuje pocit sýtosti. Petržlen teda právom patrí k bylinkám na chudnutie. (6)

petržlenové listy

Petržlen má nielen výraznú vôňu, ale i jedinečnú chuť a pozitívne účinky na chudnutie

VEDELI STE, ŽE: Petržlenová vňať má priaznivé účinky na pleť, konkrétne zmierňuje akné a pigmentové škvrny. Z petržlenovej vňate sa dokonca odporúča urobiť pleťová maska. Stačí nasekať petržlenovú vňať, rozmixovať spolu bielym jogurtom a citrónovou šťavou. Následne aspoň raz do týždňa naniesť na tvár a nechať pol hodinu pôsobiť.

Zázvor lekársky

Ide o tropickú bylinku, ktorá má nenahraditeľné miesto v tradičnej čínskej medicíne, v našich kuchyniach a domácnostiach. Koreň zázvoru je účinným pomocníkom pri prechladnutí či tráviacich ťažkostiach. Metaanalýza 14 výskumných štúdií uverejnená v Critical Reviews in Food Science and Nutrition dokonca poukazuje na jeho vplyv na zníženie telesnej hmotnosti, a tiež redukciu brušného tuku. Tento účinok bol preukázaný najmä na jednotlivcov s nadváhou a obezitou, u ktorých došlo k pozitívnym zmenám nielen v hmotnosti, ale i hladine glukózy v krvi. (5)

Kurkuma pravá

Podobne ako zázvor, aj kurkuma má pozitívny účinok na hladinu glukózy v krvi, pričom znižuje zápalové procesy a podporuje spaľovanie tukov. Vďačíme za to najmä látke s názvom kurkumín nachádzajúcej sa v koreni rastliny. Dôkazom je 44 účastníkov odbornej štúdie kolektívu vedcov z Milána pod vedením doktora Francesca Di Pierra, u ktorých došlo po 4 týždňoch pravidelnej konzumácie kurkumínu k zníženiu telesného tuku a obvodu pása. (5)

kurkuma v miske

Kurkuma nielenže znižuje zápal v tele, ale i podporuje spaľovanie tukov

ZAUJÍMAVOSŤ: Pre svoju sýto oranžovú farbu sa kurkuma kedysi používala ako farbivo, napríklad na farbenie rúch budhistických mníchov.

Kedy je ideálny čas na zbieranie byliniek?

Ako som už naznačila, takmer všetky spomínané bylinky na chudnutie nájdete na lúkach alebo v záhradách. Využite preto slnečné letné dni a vyberte sa do prírody. Okrem toho, že strávite príjemný čas na čerstvom vzduchu, pohybovou aktivitou zhodíte nejaké kilogramy a ešte si aj nazbierate bylinky. Tie sa odporúčajú zbierať počas dňa, kedy majú dostatok slnečného žiarenia a nie je na nich rosa. Pri samotnom zbere kvetov alebo listov sa snažte jednotlivé časti odstrihávať zvrchu, pričom dajte pozor, aby na rastline zostali ešte nejaké listy a nezamedzili ste jej ďalší rast. V prípade bylín, ktoré sa nerozvetvujú, napríklad petržlen, pažítka či citrónová tráva, nerežte rastlinu úplne pri zemi. Minimálne tretina musí zostať. (7)

TIP: Bylinky na chudnutie zvládnu pestovať aj úplní začiatočníci. V mnohých záhradkárstvach sa dajú kúpiť už hotové sadenice, ktoré len zasadíte do malého kvetináča s pôdou a pravidelne polievate.

Bylinná kúra na podporu chudnutia KetoMix

Ak si nemáte možnosť bylinky na chudnutie natrhať, prípadne vypestovať, siahnite po hotových sypaných čajoch. S takýmito, už hotovými bylinkami na chudnutie mám aj osobnú skúsenosť. Ako už z nadpisu vyplýva, ide o mesačnú bylinnú kúru na podporu trávenia KetoMix.  Celá kúra pozostáva zo 4 základných krokov, pričom jeden krok trvá 7 pracovných dní. Na každý týždeň máte pripravenú špecifickú bylinnú zmes.

1. Fáza

Prvých 7 dní výrobca vsadil na bylinky na podporu trávenia. V zmesi sa nachádzajú sušené listy moringy, angeliky a vňate repíka. Kým moringa sa radí k superpotravinám s antioxidačnými vlastnosťami, repík podporuje trávenie a alchemilka zas prispieva k rovnováhe pH v žalúdku. Hlavným cieľom tejto fázy je zlepšenie činnosti tráviacej sústavy, celková regenerácia a harmonizácia tela. (8)

vrecko bylinnej zmesi 1.fázy

1. fáza bylinnej kúry slúži na podporu trávenia

2. Fáza

Druhý týždeň bylinnej kúry slúži na prečistenie a odvodnenie organizmu. Vzhľadom na to, že aj zadržiavanie vody v tele môže byť príčinou nadmernej telesnej hmotnosti, zmes sa skladá z bylín, ktoré prispievajú k odvodneniu organizmu. V zložení opäť nechýba moringa doplnená o žihľavu a čiernu bazu. Obe bylinky podporujú činnosť obličiek a čistia telo od škodlivých toxínov. (8)

vrecko bylinnej zmesi 2. fázy

Bylinná zmes 2. fázy KetoMix na prečistenie a odvodnenie

3. Fáza

Zmes v 3. fáze bylinnej kúry sa skladá z rastlín určených na podporu lymfatického systému. Jeho správna činnosť má svoj význam najmä z pohľadu imunitného systému. Odvádza z tela toxické látky, vrátane tukov a zásobuje ho živinami. Z byliniek k tomu napomáha vres, známy svojimi  močopudnými účinkami, lipkavec a moringa, ktoré sú taktiež s obľubou používajú na detoxikáciu organizmu. (8)

vrecko bylinnej zmesi 3. fázy

3.fáza bylinnej kúry na podporu lymfatického systému KetoMix

4. Fáza

Zmes v rámci poslednej fázy pozostáva z byliniek určených na podporu správnej funkcie pečene a žlčníka. Výrobca opäť vsadil na trojicu bylín. Samozrejmosťou je moringa, ktorej účinky dopĺňa pestrec a púpava. Kým pestrec má pozitívny vplyv nielen na pokožku, ale aj normalizuje hladinu cukru v krvi, púpava sa podieľa na znížení hladiny zlého cholesterolu, a tiež podporuje chudnutie. (8)

vrecko bylinnej zmesi 4. fázy

4.fáza bylinnej kúry zameranej na podporu funkcie pečene a žlčníka

Dávkovanie

Pre každú zmes je rovnaký postup prípravy. Jednu polievkovú lyžicu zmesi zalejete jedným litrom horúcej vody a necháte približne 10 minút lúhovať. Následne ocedíte a pijete, ideálne dopoludnia. Vzhľadom na detoxikačný účinok, výrobca odporúča popoludní vypiť aspoň 1,5 litra čistej vody. POZOR, pre zachovanie maximálneho účinku obsiahnutých bylín, nezalievajte zmes vriacou, ale len horúcou vodou, ktorá má maximálne 80 °C.  (8)

lyžička bylinnej zmesi KetoMix

Sypaná bylinná zmes KetoMix

Moja skúsenosť

Mesačná bylinná kúra je dodávaná v štyroch prakticky uzatvárateľných vreckách. Každé vrecko predstavuje jednu fázu, pričom obsahuje 30 g sušenej zmesi. Spočiatku som sa obávala či mi obsah vrecka skutočne vystačí na celý týždeň, avšak musím napísať, že v každom vrecku mi ešte na min. 4 čajové lyžičky bylinnej zmesi zostalo. Pri bylinkových čajoch som zvyknutá na ich špecifickú, no veľmi príjemnú vôňu a ani v tomto prípade nebolo tomu inak. Vrátane vône však pozitívne hodnotím hlavne veľkosť sušených častí jednotlivých bylín. Tie neboli ani príliš veľké, no na druhej strane ani malé, také akurát na klasické sitko.

sušené bylinky KetoMix

Sušená bylinná zmes KetoMix v uzatvárateľnom vrecku

Jednotlivé bylinné zmesi sú chuťovo veľmi podobné, pričom ani jedna nebola pre mňa horká. Práve naopak, všetky mali príjemnú lahodnú chuť. Keďže som niekedy nestíhala, čaj som pila aj studený, čo mi ale vôbec neprekážalo. Dokonca mi chutil ešte viac ako teplý. Vzhľadom na to, že nebolo mojim cieľom schudnúť, ale skôr prečistiť organizmus a naštartovať trávenie, nemôžem hodnotiť účinky tejto kúry na úbytok telesnej hmotnosti. Čo sa však týka trávenia, pozitívne zmeny som spozorovala už po prvých 7 dňoch, teda po 1.kroku, ktorý je zameraný práve na podporu trávenia. Po jedle som sa necítila taká nafúknutá ako tomu bolo predtým. Navyše, som mala viac energie a moji najbližší hovorili, že aj lepšiu náladu :)

šálka čaju na podporu trávenia

Šálka čaju pripravená z bylinnej zmesi KetoMix

Negatívum

Jediné, čo mi trošku prekážalo bolo pitie čaju v dopoludňajších hodinách. Keďže cieľom bylinnej zmesi je prečistenie tela, po každom pohári máte potrebu chodiť na WC. Aj napriek tomu, že pracujem z domu, každú chvíľku som musela odbiehať od práce. V kancelárii, medzi kolegami, by mi to prekážalo ešte viac. Navyše, ak máte zamestnanie, pri ktorom si nemôžete dovoliť odbiehať každú chvíľu, jedinou možnosťou je pitie čaju v popoludňajších hodinách. Musíte však dať pozor, aby ste stihli doplniť stratené tekutiny predtým ako sa uložíte na spánok.

Pár slov na záver

Ak bývate v blízkosti prírody o bylinky na chudnutie skutočne nebudete mať núdzu. Tipujem, že pri niektorých druhoch ste ani netušili, aké sú liečivé a aký majú význam pre úbytok telesnej hmotnosti. Pre mňa bola najväčším prekvapením púpava. Ktorá bylinka „zaskočila“ svojimi účinkami vás?

Zdroje:

(1) 15 Herbs That Can Help You Lose Weight. Dostupné na: https://www.medicinenet.com/15_herbs_that_can_help_you_lose_weight/article.htm

(2) What are the health benefits of stinging nettle, and what does it look like? Dostupné na: https://www.medicalnewstoday.com/articles/325244#pictures

(3) 11 health benefits of dandelion. Dostupné na: https://www.medicalnewstoday.com/articles/324083

(4) What are the benefits of milk thistle? Dostupné na: https://www.medicalnewstoday.com/articles/320362

(5) 13 Herbs That Can Help You Lose Weight. Dostupné na: https://www.healthline.com/nutrition/weight-loss-herbs

(6) 10 Herbs to Stimulate Weight Loss Process. Dostupné na: https://healthnews.com/nutrition/weight-management/10-herbs-to-stimulate-weight-loss-process/

(7) When and How to Harvest Herbs for Medicinal Use. Dostupné na: https://www.hachettebookgroup.com/storey/harvest-herbs-medicinal-use/

(8) Bylinná kúra na podporu chudnutia (sypaná zmes). Dostupné na: https://www.ketomix.sk/bylinna-kura-na-podporu-chudnutia/

4.5/5 - (2 votes)

Zuzana Hlúchová

Blogerka s vášňou pre cestovanie, varenie z lokálnych surovín a zdravý životný štýl. Závislá od kávy a krásnych vecí.

Albertemori - 6. decembra 2017 Reply

Возможность штукатурить гладкие бетонные основания без армирующей сетки http://www.sibear.ru.

Komentovanie článku:

where to buy viagra buy generic 100mg viagra online
buy amoxicillin online can you buy amoxicillin over the counter
buy ivermectin online buy ivermectin for humans
viagra before and after photos how long does viagra last
buy viagra online where can i buy viagra