DRAČIA KRV: účinky, užívanie, cena + kde kúpiť - Výživovo.sk

Viete, čo to je Dračia krv? Spoznajte jej pôvod a účinky

dračia krv

VYSKÚŠAJ ZADARMO
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo

Máte predstavu, čo je to dračia krv? Nehovoríme o krvi mýtického tvora, ale o krvavo červenej živici stromu, o ktorej je známe, že lieči rany, zastavuje krvácanie a môže dokonca zlepšiť niektoré gastrointestinálne zdravotné problémy, ako sú napríklad vredy.

Napriek vedecky dokázaným schopnostiam znižovať zápal a ničiť vírusy je dračia krv menej známym prírodným liekom, ktorý sa však využíva už po celé stáročia. (1)

dračia krv

Andy Dingley / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Rastlinný pôvod dračej krvi

Dračia krv je červená rastlinná živica, ktorá je známa už od staroveku vďaka svojim rôznorodým liečivým vlastnostiam a použitiu aj v umení. Čo je zdrojom dračej krvi? Dračia krv pochádza z plodov niekoľkých pálm rodu Daemonorops, Dracaena, Croton a Pterocarpus. Prírodná živica – označovaná tiež ako guma alebo miazga – teda dračia krv, je organická látka, ktorá sa tvorí v rastlinných sekrétoch. V prípade rastlín plnia živice ochrannú funkciu brániacu patogénom a škodcom. (2)

DRAČIA KRV - 100% čistá živica v prémiovej kvalite

Prečo sa rozhodnúť pre „Dračia krv ADVANCE“?:dračia krv, sangre de drago

 • Garancia najnižšej ceny – odkaz smeruje na priameho výrobcu produktu
 • Prebiehajúca akcia až -30%
 • Tovar vám bude odoslaný najneskôr v nasledujúci pracovný deň od doručenia objednávky. Pokiaľ predajca tento sľub nesplní, sľubuje zľavu 10 €
 • Priamy dovoz z Peru
 • Doprava len 1,99 €
 • Pri objednávke ďalších dvoch a viac produktov z eshopu je doprava ZADARMO

Dračie stromy, najmä dračí strom Dracaena draco na Kanárskych ostrovoch, môžu byť vysoké viac ako 18 metrov a široké viac ako 6 metrov. K ďalším odrodám dračích stromov, ktoré obsahujú „dračiu krv“, patrí Croton draco z Mexika a Croton lechleri z Peru a Ekvádoru. (3)

Strom, z ktorého sa získava dračia krv

Strom, z ktorého sa získava dračia krv

Dračia krv je látka, ktorá sa často používa v tradičnej čínskej medicíne. Hlavnými chemickými zložkami dračej krvi sú flavonoidy, fenoly, steroidy a terpenoidy. Podľa zoznamu liečiv Čínskej ľudovej republiky obsahuje komerčne dostupná dračia krv živicu zo štyroch rôznych druhov stromov a v Číne sa používa na liečenie chronickej kolitídy, ako aj na zvýšenie krvného obehu pre zlepšenie kolobehu krvi, liečbu vážnych zranení a potlačovaní bolesti. (4)

5 zdravotných benefitov dračej krvi

1. Hojenie rán

Pokiaľ ide o dračiu krv a zdravie pokožky, niektoré výskumy ukázali, že tento rastlinný liek môže urýchliť hojenie rán. Kontrolovaná klinická štúdia, uverejnená v časopise Journal of Traditional and Complementary Medicine, skúmala účinky dračej krvi na rany 60 pacientov vo veku od 14 do 65 rokov. Členovia jednej skupiny použili na rany dračiu krv, zatiaľ čo druhá skupina použila len krém z placeba.

dračia krv a hojenie rán

Vedci skontrolovali rany ľudí v 3., 5., 7., 10., 14. a 20. deň testu, aby vyhodnotili proces hojenia a zmerali povrchovú plochu rany. Čo zistili? Krém z dračej krvi významne zlepšil hojenie, čo bolo zaznamenané už po treťom dni. Dôvodom bolo pravdepodobne skrátenie zápalového procesu.

Vedci sa domnievajú, že dôvod, prečo je táto rastlinná živica schopná zlepšiť hojenie rán, je prítomnosť fenolových zlúčenín, ako sú proantokyanidíny a katechíny, ako aj alkaloidu taspoín. (5)

2. Antibakteriálne schopnosti

Zaujímavá štúdia vykonaná pred niekoľkými rokmi skúmala dračiu krv ako možný bezpečnejší prírodný konzervačný prostriedok na potraviny. Ako pravdepodobne viete, existuje veľa prísad, ktoré sa pridávajú do potravín, aby vám na polici vydržali dlhšie. Táto štúdia, uverejnená v časopise BMC Complementary and Alternative Medicine, sa zaoberala antioxidačnými a antimikrobiálnymi účinkami živice dračej krvi získanej z dračích stromov známych ako Dracaena cinnabari.

čerstvé potraviny

Vedci testovali tri extrakty dračej krvi, či majú schopnosť usmrcovať rôzne patogény prenášané potravou, ako sú baktérie E. coli a Salmonella enteritidis. Štúdia zistila, že extrakt CH2CI2 „vykazoval dobrú inhibičnú aktivitu proti bakteriálnym a plesňovým patogénom potravín“. Celkovo môže byť živica dračej krvi potenciálnym konzervantom potravín. (6)

3. Pôsobí proti hnačke

Viaceré štúdie skúmali schopnosť dračej krvi zlepšiť veľmi časté gastrointestinálne ťažkosti: hnačku. Štúdia na zvieratách, uverejnená v časopise Phytotherapy Research pozorovala, že dračia krv bola u zvierat schopná zlepšiť hnačky (vyvolané ricínovým olejom). Výrazne inhibuje tranzit tenkého čreva a zdá sa, že má potenciál kontrolovať niektoré prípady hnačiek. (7)

hnačka

Štandardný produkt dračej krvi (SP-303) nie je v súčasnosti k dispozícii, doteraz sa študoval na liečbu hnačky v dávkach 125 až 500 miligramov za deň a výsledky boli zaujímavé. Kontrolovaná štúdia, uverejnená v The American Journal of Gastroenterology, mala k dispozícii 184 jedincov zo Spojených štátov, ktorí trpeli na hnačku po návrate z Jamajky alebo Mexika. Títo ľudia boli liečení buď 125, 250, alebo 500 miligramami SP-303 alebo zodpovedajúcim placebom štyrikrát denne počas dvoch dní.

Od ľudí vedci žiadali, aby pozorovali svoje príznaky každý deň a vedci ich pozorne sledovali počas troch dní. Celkovo sa v štúdii zistilo, že produkt SP-303 bol účinný pri skrátení trvania cestovnej hnačky o 21 percent. Ďalej sa zdá, že po liečbe dračou krvou nedochádza už k „invazívnym formám hnačky“ alebo k zápche. (8)

hnačka z tropických krajín

4. Možné odstránenie vredu

Vedci z Čínskej akadémie vied izolovali 22 zlúčenín z Dracaena cochinchinensis, jedného z niekoľkých zdrojov červenej živice známej ako dračia krv. U týchto 22 zlúčenín sa zistilo, že dve z nich boli zvlášť účinné pri usmrcovaní Helicobacter pylori (známeho aj ako H. pylori), čo je baktéria, o ktorej je známe, že spôsobuje peptické vredy. Jeden z vedcov, Dr. Zhao, zdôrazňuje, že pri liečbe peptických vredov by sa dračia krv musela užívať v oveľa vyšších koncentráciách, ako antibiotiká bežne predpisované bežnými lekármi. (9, 10)

5. Omladzujúce účinky na pleť

Vedeli ste, že dračia krv pri starostlivosti o pleť je v skutočnosti už realitou? Je to naozaj pravda. Mnoho kozmetických radov (prírodných aj konvenčných) už do svojich prípravkov zahrnulo dračiu krv kvôli svojim účinkom proti starnutiu, ale aj protizápalovým, ochranným a omladzujúcim účinkom.

Zdá sa, že dračia krv je obzvlášť populárnou voľbou pre pokožku, ktorá bola ohrozená slnečným žiarením, príliš sa olupuje alebo všeobecne pre pokožku, ktorá potrebuje zmierniť zápal. (11)

dračia krv spálená pokožka

História a zaujímavé fakty

Španielsky prieskumník a prírodovedec P. Bernabe Cobo zaznamenal užívanie Sangre de Drago (španielsky výraz pre „dračiu krv“) pri pozorovaní domorodých kmeňov po celom Mexiku, Peru a Ekvádore z miazgy dračích stromov už v 16. storočí. Živica a kôra z Croton lechleri (druh dračieho stromu) sa dodnes používajú v tradičnej medicíne v Južnej Amerike. (12, 13)

Okrem Južnej Ameriky sú unikátne dračie stromy aj na ostrove Socotra v Jemene.

Živica, ktorá sa často označuje ako karmínovo červená, bola v starovekom svete vysoko cenená ako farbivo aj ako liek. Mnohí ho dnes stále považujú za liečivý prípravok. Vďaka svojej konzistencii a farbe sa tiež používa ako lak na nástroje, ako sú husle a vo fotogravírovaní, aby sa zabránilo lámaniu tlačovej plochy počas leptania. (14)

V dôsledku straty biotopov a nadmerného zberu sú niektoré druhy dračích stromov v súčasnosti uvedené ako ohrozené druhy na Červenom zozname ohrozených druhov IUCN (Medzinárodná únia na ochranu prírody a prírodných zdrojov). (15)

Existuje mnoho ďalších mien pre dračiu krv vrátane: Calamus draco, Daemonorops draco, Draconis Resina, Dracorubin, Dragon’s Blood-Palm, Dragonnier, Dragonnier des Canaries, Palmier Sang-Dragon, Sang-Dragon, Sang de Dragon, Sang du Dragon, Sangre de Drago, Sanguis Draconis a Xue Jie. (16)

Aj keď sa dračia krv používa ako prírodný prostriedok, v súčasnosti je tiež súčasťou niektorých farmaceutických výrobkov a môže byť aj naďalej súčasťou budúcich formúl. Taspín, zložka dračej krvi druhu Croton lechleri, sa dnes lekársky používa pri liečbe rakoviny. (17)

Ako užívať dračiu krv?

Dračia krv je k dispozícii ako výživový doplnok v rôznych formách, vrátane tekutej tinktúry a kapsúl. Ako vždy je dôležité kupovať kvalitné výrobky od renomovaných spoločností. Sérum z dračej krvi je k dispozícii v obchodoch aj online.

kapsule dračia krv

A čo oleje, alebo dokonca éterické oleje z dračej krvi? Len ťažko nájdete organické oleje z dračej krvi, ktoré majú certifikáciu, ale neodporúčame čo i len uvažovať o nečistých, falošných zmesiach, ako sú vonné oleje z dračej krvi, ktoré sú celkom určite len nebezpečné syntetické vône.

V súčasnosti nie je stanovené žiadne rozmedzie dávky pre dračiu krv. Primerané dávkovanie dračej krvi závisí od niekoľkých faktorov vrátane veku a zdravotného stavu používateľa. Vždy si prečítajte etiketu produktu a ak máte akékoľvek otázky, obráťte sa na svojho lekára.

tinktúra dračia krv užívanie

Možné vedľajšie účinky a upozornenie

Zdá sa, že dračia krv je pre väčšinu dospelých bezpečná, ak je užívaná perorálne. Niektorí hovoria, že bezpečnosť používania dračej krvi na pokožku je stále nejasná.

Ak ste tehotná alebo dojčíte, najlepšie bude pre vás dračej krvi sa vyhnúť, pretože pre tieto ženy nebola stanovená bezpečnosť tohto prostriedku. Nie sú tiež jasné možné interakcie, preto vždy kontaktujte svojho lekára, ak v súčasnosti užívate iné lieky, alebo ak máte nejaké zdravotné problémy a rozhodli ste sa užívať dračiu krv. (17)

Záverečné zhrnutie

 • Dračia krv je červená živica, ktorá sa získava z rôznych druhov paliem v Južnej Amerike a Afrike, často označovaných ako dračie stromy.
 • Dračia krv sa používa v medicíne už niekoľko storočí a dodnes sa používa v tradičnej medicíne – vrátane čínskej medicíny.
 • Štúdie ukazujú, že dračia krv má schopnosť pomôcť s rôznymi zdravotnými problémami u ľudí, vrátane hojenia rán, hnačky a vredov.
 • Táto krvavo červená živica sa študuje aj pre jej potenciálne použitie ako prírodný konzervačný prostriedok na potraviny a dokonca ako protirakovinová liečba.
 • Spoločnosti zaoberajúce sa starostlivosťou o pleť čoraz viac zahŕňajú dračiu krv do produktov určených pre protizápalové, utišujúce a omladzujúce výsledky.
5/5 - (1 vote)

Michel Struharova

Cestovateľka a bežkyňa, ktorá s 10 kg batohom 3 roky spoznávala svet. Teraz zdoláva slovenské kopce a pomáha klientom rozprávať príbehy ich značiek. Na Výživovo.sk píše predovšetkým o milovanom behu a športovej výžive.

Komentovanie článku:

where to buy viagra buy generic 100mg viagra online
buy amoxicillin online can you buy amoxicillin over the counter
buy ivermectin online buy ivermectin for humans
viagra before and after photos how long does viagra last
buy viagra online where can i buy viagra