Koronavírus Covid-19: príznaky, prenos, prevencia - Výživovo.sk

Nový koronavírus COVID-19. Všetky dôležité informácie, vrátane tipov na účinnú ochranu a prevenciu.

Nový koronavírus, Covid-19

VYSKÚŠAJ ZADARMO
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo

Z čínskeho veľkomesta Wu-Chan sa postupne rozšíril takmer do všetkých krajín Európy. Najviac zasiahol Taliansko, Španielsko a Irán. Nový koronavírus je momentálne veľkou hrozbou aj na Slovensku. Najviac ohrozenou skupinou sú starší ľudia nad 60 rokov s vysokým krvným tlakom, cukrovkou a kardiovaskulárnym ochorením. Neobchádza však ani deti a mladšiu generáciu. V počiatkoch sa podobá na chrípku, avšak postupom času sa jeho prejavy stupňujú. Prečítajte si, akým spôsobom sa prenáša, aké sú najčastejšie príznaky a čo je najlepšou prevenciou.

Hneď na úvod prikladám niekoľko dôležitých odkazov na weby, kde nájdete aktuálne a hlavne overené informácie.

Užitočné informačné zdroje:

Praktické tipy

Aplikácia na OS a Android (upozorní na infikovanú osobu vo vašej blízkosti) Zostaň Zdravý.

Ako si správne umývať ruky

Návod, ako rýchlo a jednoducho ušiť rúško:

Videonávod správneho nasadenia rúška:

Reálne výpovede českých študentiek infikovaných novým koronavírusom:

Čo je koronavírus COVID-19?

Infekčné respiračné ochorenie spôsobené jedným zo skupiny koronavírusov, konkrétne betakoronavírusom SARS-CoV-2, ktorý nesie označenie nový koronavírus. Napáda predovšetkým bunky dýchacieho ústrojenstva, čo sa najčastejšie prejaví sťaženým dýchaním a zápalom pľúc. V tých najťažších prípadoch dokonca môže dôjsť k úplnému zlyhaniu dýchania a smrti. (1)

vírus covid-19

COVID-19 je infekčné respiračné ochorenie spôsobené jedným zo skupiny koronavírusov, konkrétne betakoronavírusom SARS-CoV-2

Spôsob prenosu

Podľa dostupných informácií možno za zdroj nového koronavírusu považovať netopiera, ktorého sušené časti tela sa využívajú ako liečivo v čínskej medicíne. Táto teória, ale nie je 100% potvrdená. Naopak, s určitosťou vieme, že nový koronavírus sa prenáša z človeka na človeka kvapôčkovou infekciou, hlavne kýchaním, kašľom, ale i rozprávaním. K prenosu dokonca môže dôjsť aj priamym dotknutím sa infikovaného jedinca, prípadne predmetu a následným pretrením oči, úst alebo nosa. (1)

VEDELI STE, ŽE koronavírus dokáže prežiť vo vzduchu, mimo tela hostiteľa až 3 hodiny?

Životnosť na jednotlivých typoch povrchov

Podľa výsledkov rozsiahlej analýzy 22 odborných štúdií týkajúcich sa rezistencie ľudských koronavírusov (SARS, MERS, HCoV) dokáže nový koronavírus prežiť na niektorých povrchoch aj niekoľko dní. V závislosti najmä od aktuálnej teploty. Zatiaľ, čo vyššia teplota nad 30°C skracuje životnosť vírusu, o teplote nižšej ako 4°C sa to napísať nedá. Chlad dokáže udržať vírusové častice pri živote až 28 dní. (2)

Najdlhšie je vírus aktívny na veciach z plastu a kovu, kde pri teplote 22 – 25°C prežíva 5 dní. Menšiu životnosť o jeden deň má na sklenených, drevených a papierových predmetoch. V prípade nehrdzavejúcej ocele sa rezistencia koronavírusu pohybuje okolo 3 dní. K najmenej rizikovým predmetom, kde sa vírusové častice udržia len krátko, približne 8 hodín, sú latexové rukavice a veci z hliníka. (2)

Typické príznaky a inkubačná doba

V počiatočných fázach sa COVID-19 veľmi podobá príznakom typických pre chrípku či prechladnutie. Infikovaný začína byť unavený, pociťuje mierne bolesti hlavy, ku ktorým sa spravidla pridá aj suchý kašeľ. Približne po 2-3 dňoch sa stav rapídne zhoršuje. Nastupujú vysoké teploty nad 38 stupňov, neznesiteľné bolesti svalov v okolí hrudníka a ťažkosti s dýchaním. Výskyt jednotlivých prejavov je však individuálny a závisí tak od veku jedinca, ako i fyzického stavu organizmu. U niektorých ľudí sa dokonca nemusia prejaviť žiadne príznaky, a teda nevedomky sa stávajú prenášačmi tohto ochorenia. Inkubačná doba COVID-19 sa pohybuje v rozmedzí 2 až 14 dní, pričom príznaky sa naplno prejavia 4 až 5 deň. (3)

Koronavírus príznaky

V počiatočných fázach sa COVID-19 veľmi podobá príznakom typických pre chrípku či prechladnutie.

Ako odlíšiť koronavírus od chrípky?

Nie ste si istý či vás práve skolila bežná sezónna chrípka alebo váš zhoršený zdravotný stav má na svedomí nový koronavírus? Jedným zo základných ukazovateľov je efektivita prenosu, ktorá je pri chrípke podstatne väčšia, keďže sa šíri rýchlejšie. Rozdiel je aj v dĺžke inkubačnej doby. Kým chrípka má inkubačnú dobu približne 3 až 5 dní, u nového koronavírusu je to až 14 dní. Pri koronavíruse patria do rizikovej skupiny prevažne starší ľudia s ďalšími pridruženými ochoreniami. Chrípka postihuje najmä deti, tehotné ženy a ľudí s oslabenou imunitou. (4)

Infografika: koronavírus vs. chrípka

Liečba

Od stupňa závažnosti ochorenia sa následne odvíja aj samotná liečba. Pacienti bez príznakov a s miernymi príznakmi sa liečia v domácej izolácii. Dodržujú všetky hygienické nariadenia, vyhýbajú sa kontaktu s ďalšími ľuďmi a pozorne sledujú svoj zdravotný stav. Na COVID-19 aktuálne (v čase písania tohto článku) neexistuje žiaden licencovaný liek. Odporúča sa užívať bežné lieky ako pri chrípke, paralen na zníženie teploty, sirup proti kašľu či vitamín C na posilnenie imunity.

Pacienti, u ktorých má ochorenie vážnejší priebeh sú hospitalizovaní a pod neustálym lekárskym dohľadom. Pravidelne dostávajú podpornú kyslíkovú terapiu. Ťažší zápal pľúc a zlyhávanie dýchania si vyžaduje aj napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu. (1)

Kedy je potrebné vyhľadať lekársku pomoc?

Nie každý z uvedených príznakov musí znamenať, že máte COVID-19. Ako som už načrtla, veľmi ľahko sa dá pomýliť s chrípkou a prechladnutím. Predovšetkým nepanikárte a zachovajte si chladnú hlavu. V prípade, že ste posledné týždne obmedzili váš pohyb na minimum, vedome sa nestretli s nikým s pozitívnou cestovateľskou anamnézou a dbali ste na hygienu, ide pravdepodobne o prejavy bežného sezónneho prechladnutia.

NA POZORE BY STE MALI BYŤ, AK:

 • ste boli v poslednom období (horizont 14 dní) v zahraničí alebo v priamom kontakte s infikovanou osobou či s osobous pozitívnou cestovateľskou anamnézou (kolega v práci, rodina)
 • zúčastnili ste sa hromadných akcií s veľkým počtom ľudí
 • máte príznaky ako dýchavičnosť, tlak na hrudníku, modrasté pery
 • váš zdravotný stav sa každým dňom zhoršuje. (5)

Ak máte skutočne podozrenie na COVID-19, rozhodne nechoďte osobne za svojim obvodným lekárom. Telefonicky kontaktujte príslušný RÚVZ, kde vás odborníci oboznámia s ďalším postupom.

Kompletný zoznam telefónnych čísel na jednotlivé operačné strediská úradov verejného zdravotníctva nájdete TU.

UPOZORNENIE: Pri akomkoľvek, čo i len najmenšom podozrení ZOSTAŇTE DOMA a dodržujte povinnú domácu karanténu po dobu min. 14 dní.

Rizikové skupiny

Nový koronavírus napáda všetkých, nikto z nás nemá proti nemu vybudovanú imunitu. Nie každý organizmus však s vírusovými časticami bojuje rovnako. Najzraniteľnejšou skupinou sú starší ľudia nad 60 rokov s ďalšími zdravotnými komplikáciami. Konkrétne s onkologickým ochorením, cukrovkou, vysokým krvným tlakom, kardiovaskulárnymi a respiračnými problémami. (5)

Sú ohrozené aj deti?

Ochoreniu COVID-19 sa nevyhýbajú ani deti do 18 rokov. Pozitívnou správou však je, že detský organizmus sa s týmto vírusom vyrovnáva podstatne lepšie. Potvrdzuje to aj rozsiahla štúdia čínskych vedcov, podľa ktorej malo ochorenie kritický priebeh u menej ako 3% detí. Dokonca, prevládajú aj názory, že deti sú často iba prenášačmi nového koronavírusu, a teda príznaky sa u nich vôbec neprejavia. (6)

Ako sa najlepšie chrániť?

Osobná hygiena je základ, avšak určite nestačí. Prečítajte si, ktoré predmety je potrebné dezinfikovať, ako si správne umývať ruky, a prečo je dôležité nosiť rúško.

PRODUKTY NA POSILNENIE IMUNITY
Imunax
GymBeam Vitality Complex
Kolostrum
VitaCé
Imunosan
Zerex Vitality Complex
Yummies multivitamín (gumené medvedíky)

Časté umývanie rúk

Po príchode z vonkajšieho prostredia, nemocnice a verejného dopravného prostriedku si umyte ruky, čo najskôr ako to je možné. V prípade, že vám to situácia neumožňuje, noste so sebou dezinfekčný gél na ruky s obsahom alkoholu, ktorý môžete použiť ihneď. To isté platí aj pri manipulácii s odpadom, zvieratami a samozrejme aj nákupom. Po vyložení nákupu si vždy umyte ruky!

UPOZORNENIE: Nedotýkajte sa neumytými rukami rizikových častí tváre: nosa, úst a očí.

Zásady správneho umývania rúk:

 • ruky si umývajte teplou vodou, najlepšie 40 -60 sekúnd
 • použite dostatočné množstvo mydla
 • najskôr si priložte dlaň o dlaň a jemnými pohybmi umývajte dlane
 • pravú ruku si preložte na vrchnú časť ľavej ruky a vyčistite si priestor aj medzi prstami
 • uložte prsty jednej ruky do dlane druhej ruky a obtierajte o dlaň
 • nezabudnite ani na palce
 • na záver si ešte raz očistite dlane krúživými pohybmi prstov
 • ruky dôkladne opláchniteosušte čistým servítkom
 • servítku použite na zastavenie vody a potom hneď vyhoďte do koša. (7)

Celý postup si môžete pozrieť v nasledujúcom videu:

Pravidelne dezinfikujte

Vzhľadom na to, že vírusové častice dokážu na niektorých povrchoch prežiť pomerne dlhú dobu nezabúdajte na ich pravidelnú dezinfekciu. Tá sa netýka iba kľučiek, pracovného stola, kancelárskej stoličky, ale aj kľúčov od auta a mobilného telefónu. Práve ten sa odporúča čistiť minimálne dva krát do dňa jemnou handričkou z mikrovlákna, ktorú trošku navlhčite mydlovou vodou. (8)

TIP: Nemáte doma špeciálny dezinfekčný prípravok a obchody aj lekárne sú prázdne? Do rozprašovača nalejte alpu, pridajte pár kvapiek esenciálneho oleja spolu s rozmixovanou dužinou z listov Aloe vera a dezinfekciu máte hotovú.

Noste rúško

Rúško rozhodne nie je hanba. Práve naopak, prejav zodpovednosti a uvedomelosti nielen voči sebe, ale i ostatným. Aj keď najlepšou prevenciou je domáca karanténa, nie vždy je to možné. V prípade, že ste nútení ísť do obchodu, na poštu alebo do práce nezabudnite si správne nasadiť rúško. Na to aby skutočne splnilo svoj účel a ochránilo vás pred šíriacim sa vírusom musí dostatočne doliehať a zakrývať nos, ústa a bradu. Podobne ako nasadenie je rovnako dôležité aj zloženie rúška z tváre. Nikdy sa nedotýkajte prednej časti rúška. Chytajte ho výhradne za gumičky. Jednorazové rúško zahoďte a bavlnené vyvarte v horúcej vode alebo prežehlite žehličkou. (8)

Ako správne nosiť rúško

Nosiť rúško nie je hanba, ale prejav zodpovednosti a uvedomelosti nielen voči sebe, ale i ostatným.

Dodržujte minimálnu vzdialenosť

V rade pri pokladni, na úrade či v autobuse sa snažte dodržiavať minimálne metrovú vzdialenosť od ostatných ľudí. Nezávisí na tom či vykazujú symptómy ochorenia alebo nie, bezpečnosť je na prvom mieste. Ak je to čo i len trochu možné zostaňte doma, obmedzte nákupyrešpektujte nariadenia vlády. To je tá najlepšia prevencia.

Časté otázky

Na záver vám prikladám niekoľko praktických informácii a tipov, ktoré sa vám v boji s novým koronavírusom môžu zísť najmä z pohľadu prevencie.

Čo COVID-19 a tehotné ženy?

Zatiaľ sa nezaznamenali žiadne negatívne účinky COVID-19 na plod. Tehotné ženy by však nemali situáciu podceňovať a dostatočne sa chrániť – časté umývanie rúk, dôkladná dezinfekcia predmetov a minimalizácia sociálnych kontaktov. (6)

Je respirátor účinnejší ako bavlnené rúško?

Podľa experimentu kolektívu vedcov z Ohia je základný rozdiel medzi chirurgickým rúškom a respirátorom v množstve prepustených vírusových častíc. Zatiaľ, čo cez klasické rúško preniklo 20,5 až 84,5 % kvapôčok vírusu, respirátor prepustil iba 5%. Neznamená to ale, že nosenie rúška nemá zmysel. Zabráni šíreniu infekcie od nás, priamemu dotýkaniu tváre a v konečnom dôsledku aj preniknutiu určitej časti vírusov smerom k nám. (9)

Užitočná rada: Respirátor je vhodný skôr pre predavačky, lekárov, poštárky, jednoducho ľudí, ktorí sú v kontakte s veľkým počtom ľudí a potrebujú skutočne 95% ochranu.

Treba používať rúško aj v aute?

Závisí to od typu auta, klimatizácie, prípadne stavu kabínového filtra. Tým, že si ho necháte, ale rozhodne nič nepokazíte. Oveľa dôležitejšia je pravidelná dezinfekcia auta, obzvlášť interiéru (volantu, riadiacej páky, palubovej dosky). Opäť vám pomôže mydlová voda a navlhčená handrička. (8)

Ako vyrobiť rúško?

Rovnako ako lekári a ďalší zdravotnícky personál hlásiaci nedostatok rúšok, lepšia situácia nie je ani v lekárňach. Najlepšie urobíte, ak si rúško ušijete svojpomocne. Nebojte sa, zvládnete to aj bez šijaceho stroja a špeciálnych zručností. Na internete je množstvo návodov, ako ušiť ochranné rúško. Ja som si napríklad to svoje ušila podľa tohto videonávodu:

Infekciu novým koronavírusom netreba brať na ľahkú váhu, ale zároveň ani podliehať panike. Skúste brať tieto dni voľna a povinnej domácej karantény pozitívne. Venujte sa deťom, rodine, robte to, čo vás baví a oddychujte. Uvidíte, že spoločne to zvládneme!

Zdroje:

 1. Wikiskripta SARS- CoV-2
 2. Sciencedirect – Persistence of coronaviruses on inanimate surfaces and their inactivation with biocidal agents
 3. Všeobecné lekárstvo, základ modernej medicíny: Inkubačná doba koronavírusu je 5,1 dňa, karanténa 14 dní je teda účinná
 4. Státní zdravotní ústav Chřipka versus koronavirus – podobnosti a zásadní rozdíly, situace k 18.3.2020
 5. Korona-gov.sk
 6. European Centre for Disease Prevention and Control
 7. Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky
 8. HN Science: Telefón ako potenciálny prenášač. Epidemiológ o tom, kedy sa môžete nakaziť
 9. American Journal of Infection Control: Do N95 respirators provide 95% protection level against airborne viruses, and how adequate are surgical masks?
5/5 - (2 votes)

Majka Mráziková

Obdivovateľka prírody, milovníčka štvornohých chlpáčov, a tak trochu introvertka. V živote sa riadim mottom: „S úsmevom je deň krajší.“ Svojimi článkami sa preto snažím nielen pomôcť, ale aj vyčariť úsmev na tvári :)

Komentovanie článku:

where to buy viagra buy generic 100mg viagra online
buy amoxicillin online can you buy amoxicillin over the counter
buy ivermectin online buy ivermectin for humans
viagra before and after photos how long does viagra last
buy viagra online where can i buy viagra