Bombay Sapphire gin: sortiment, cena i lacný predaj - Výživovo.sk

BOMBAY SAPPHIRE: Prémiový gin z Londýna

Bombay Sapphire spolu s jeho históriou a tipmi na osviežujúci koktejl

VYSKÚŠAJ ZADARMO
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo

Bombay Sapphire je jedným z najpopulárnejších prémiových ginov na trhu. Vďaka svojej ikonickej modrej farbe zdobí nejeden barový pult po celom svete. Objavte unikátny spôsob destilácie, históriu a tajomstvá, ktoré ukrýva tento svetoznámy gin.

Kde kúpiť Bombay Sapphire?

Modrú fľašu ginu Bombay Sapphire ste už museli v obchode zhliadnuť. Ak nie, od teraz si ju určite všimnete, pretože je výrazná. Tento anglický gin kúpite takmer v každom obchodnom reťazci. Vo väčších obchodoch, ako je Kaufland, Billa či Tesco, je samozrejmosťou. Bombay Sapphire 0,7 l kúpite za približne 20 € v kamennom obchode. Internetová cena začína niekde okolo 15 €. Limitované edície Bombay Sapphire bez problémov zakúpite u niektorého z online predajcov. Pre zistenie najvýhodnejšej ceny odporúčame navštíviť Heureku.

PREDAJ ALKOHOLU

História

Písal sa rok 1761. Thomas Dakin kúpil nehnuteľnosť v meste Warrington s potenciálom na destiláciu. A tak sa aj stalo. Vo veku 25 rokov založil jednu z prvých veľkých páleníc mimo Londýna a začal destilovať svoj vlastný gin. Liehovar vo Warringtone je aktuálne najstarším, v ktorom sa destiluje gin. Warrington bol v tom čase ideálnym miestom na založenie pálenice. Mesto malo skvelý prístup do prístavu v Liverpoole a zachytilo všetkých cestujúcich na ceste do Manchestru.

Dakin nezačal podnikať vytvorením ginu Bombay Sapphire, ale s výrobou Warrington ginu. Liehovar sa neustále modernizoval a skúšal nové technológie. V roku 1831 rodina Dakinovcov zakúpila nový destilačný prístroj. Bol to jeden z prvých carterheadových destilačných prístrojov vôbec. Práve táto kúpa odlišovala warringtonský gin od zvyšku davu. Od ostatných prístrojov sa líšil v tom, že rastlinné látky boli počas destilácie oddelené. Gin bol v tomto prístroji destilovaný bez prímesí.

Gilbert & John Greenall

Dakinovci v roku 1860 predali liehovar aj spolu s receptom na ich gin etablovaným pivovarníkom, bratom Greenallovým. Zatiaľ čo pôvodný Warrington gin zažíval mierne nevýrazné obdobie, warringtonský liehovar narastal na popularite. Dnes je jeden z najväčších producentov bielych destilátov v Anglicku.

Vznik Bombay Dry Gin

Až v 50. rokoch 20. storočia prišiel podnikateľ Alain Subin, ktorý videl príležitosť v opätovnom predstavení warringtonského ginu. No tentokrát pre americký trh. Spokojný s receptom a ľahkými tónmi ginu obrátil svoju pozornosť na značku. Vytvoril nový názov a identitu – Bombay Dry Gin.

Vznik Bombay Sapphire

V 80. rokoch 20. storočia na trhu s alkoholom bodovala vodka. Gin bol považovaný za starosvetský, tradičný a niečo, čo by pili iba starí ľudia. Bol to podnikateľ Michel Roux, americký dovozca spoločnosti Bombay, ktorý gin ešte nepochoval.

V roku 1985 sa spolu so spoločnosťou Bombay chopili príležitosti zmeniť doterajšie vnímanie ginu. Rozhodli sa uviesť na trh taký gin, ktorý by bol schopný konkurovať vodke. Roux mal za sebou úspešný rebranding Absolut vodky, čo znamenalo skvelé predpoklady na dobré výsledky s ginom Bombay.

Po dvoch rokoch skúšania vytvorili s vtedajším master destilerom gin, ktorý sa vyvinul z Bombay Original. Do zmesi pridali dve nové rastlinné látky, pričom všetky ostatné vlastnosti ostali nedotknuté. Výsledkom bol alkohol, ktorý bol výrazne podobný ginu. Zároveň bol však dostatočne jemný na to, aby oslovil aj konzumentov vodky.

Bombay Sapphire spolu s tonicom

Bombay Sapphire je jemný gin, ktorý osloví aj milovníkov vodky.

Pokiaľ ide o originál, Roux ponechal na novej fľaši vizuálny odkaz na kráľovnú Viktóriu. Rozhodol sa však posunúť značku o krok vpred. Označenie Sapphire nedostal gin len na znak prémiovej kvality. Jeho pomenovanie sa odvoláva na popularitu ginu v období Britskej republiky v Indii. “Sapphire” odvodili od 182 karátového zafíru (Star of Bombay) objaveného na Srí Lanke. Pomenovanie “hviezda Bombayu” dostal kryštál vďaka unikátnemu sfarbeniu pripominájúceho tvar hviezdy. Ďalej zafarbili fľašu namodro, čo zohralo veľkú rolu v posunutí značky na iný level. (3)

V roku 1997 odkúpila značku Bombay spoločnosť Bacardi, pod ktorú patrí doteraz. (2)

Bombay Sapphire sa pri tvorbe loga inšpiroval viktoriánskymi klenotmi. Plochá, zafírovomodrá fľaša má na etikete vyobrazenú kráľovnú Viktóriu. Všetko, čo z loga vyžaruje – písmo, farby – navodzuje kráľovský punc originality. Bombay Sapphire má svoj vlastný kreatívny a eklektický štýl, na ktorom spolupracuje so známymi umelcami a dizajnérmi. Niet divu, že zafírová fľaša je neprehliadnuteľnou súčasťou každého baru. (4)

VEDELI STE, ŽE: Pokiaľ ste si mysleli, že Bombay Sapphire je modrý, musíme vás vyviesť z omylu. Je to gin ako každý iný – číry. Modré je len sklo, z ktorého je fľaša vyrobená.
Bombay Sapphire má logo s vyobrazením kráľovnej Viktórie

Logo Bombay Sapphire. Zdroj: logos-world.net

Proces destilácie

O unikátnom procese parného premiešavania sme sa už zmienili. Avšak, tento proces je nevyhnutný na pochopenie toho, prečo sa Bombay Sapphire líši od iných ginov. Na svete je len niekoľko kusov carterheadových destilačných prístrojov a z toho tri má práve Bombay.

Počas procesu destilácie prechádza alkohol takzvanou bylinkovou parou. Gin sa destiluje samostatne a rastlinné látky sa k nemu postupne primiešavajú parou. Aróma nápoja pochádza z receptúry desiatich ingrediencií. Sú to mandle, citrónová kôra, sladké drievko, borievka, koreň kosatca, koriander, angelika, rajské zrná, kubéba a čínska škorica. Táto metóda lúhovania dodáva ginu oveľa jemnejšiu a kvetinovú chuť. Po ukončení destilácie sa gin zmieša s vodou z jazera Vyrnwy a plní sa do fliaš. Po zriedení vznikne gin s obsahom alkoholu 40 %. (3)

DARČEKOVÝ ALKOHOL
degustačný kalendár
miniatúrna alebo maxi fľaša
darčekové balenie s alkoholom
fľaša s vlastnou etiketou
gravírovaná fľaša na mieru
rumové alebo whiskey predplatné
luxusný a investičný alkohol

Sortiment

Ako je už zvykom, ani Bombay Sapphire neostal iba pri jednom gine. Ktoré druhy ponúka?

Bombay Sapphire

Svetoznáma klasika. Každá jeho kvapka obsahuje desať ručne selektovaných rastlín z celého sveta. Prísady pochádzajú z Afriky, Indočíny, z Talianska, Španielska či Maroka. Chutí po borievkach a citrusoch. Na konci vás zahreje jemná zmes korenín.

Bombay Dry Gin

S použitím ôsmich exotických rastlín ponúka tento londýnsky suchý gin tradičnú chuť. Môžete očakávať silnú prítomnosť borievky a výrazný suchý záver. Na prvý pohľad ho od Bombay Sapphire odlíšite farbou. Jedine táto fľaša má číre sklo.

Bombay Sapphire East

Dalo by sa povedať, že ide o akési vylepšenie klasiky. K desiatim rastlinným látkam sa pridala citrónová kôra a vietnamské čierne korenie. Jeho chuť je výraznejšia a viac citrusová ako Bombay Sapphire. Ako už z názvu vyplýva, dostupný je iba vo vybraných krajinách. Kúpite ho aj na Slovensku.

Bombay Sapphire East s citrónovou kôrou a korením

Bombay Sapphire East je doplnený o kôru z citróna a vietnamské korenie

Star of Bombay

Pôvodný recept dostal nový rozmer. Star of Bombay je obohatený o dve nové rastlinné látky. Obsahuje dvanásť druhov rastlín. Pridaná je pomarančová kôra z Kalábrie a semená ibišteka z Ekvádoru. Opäť prichádza v modrej fľaši, no jej dizajn je oproti predchodcom elegantnejší.

Bombay Sapphire English Estate

Limitovaná edícia Bombay Sapphire obohatená o zmes mäty, šípok a opekaných lieskových orieškov. Inšpirovaný bol anglickým vidiekom. Zaujímavosťou však je pôvod surovín na jeho výrobu. Všetky prísady pochádzajú priamo z Anglicka.

Bombay Bramble

Najnovší variant ginu z dielne Bombay Sapphire. Vyrobený je z čerstvo zozbieraných černíc a malín, pričom zachytáva ich skutočnú chuť. Neobsahuje žiaden pridaný cukor ani farbivá. Zafír je v tomto prípade zamenený za rubín a nie je to len o skle. Bombay Bramble je vďaka lesnému ovociu rubínovočervený. (1)

Koktejly

Objavte osviežujúce drinky spolu s Bombay Sapphire. Jedinečne vyvážený chuťový profil a všestrannosť z neho robí ideálnu ingredienciu pre koktejly. Vďaka jednoduchému postupu si ich všetky budete môcť pripraviť aj doma.

Bombay Sapphire Sunset drink

Bombay Sapphire Sunset je osviežujúci letný gin. Zdroj: bombaysapphire.com

Raspberry & Mint Gin & Tonic Twist

Svieži drink postavený na klasickom Gin & Tonic základe je ideálny na teplý letný večer. Jeho príprava je jednoduchá a rýchla.

Čo budete potrebovať?

 • 50 ml ginu Bombay Sapphire
 • 100 ml vychladeného toniku
 • 3 maliny
 • 3 lístky čerstvej mäty
 • ľad

Čerstvé maliny a mätové lístky vložte na dno pohára. Prilejte gin a premiešajte, aby sa chute spojili. Následne pridajte ľad a vychladený tonik. Celý drink pred servírovaním ešte raz jemne premiešajte. Maliny môžete, samozrejme, nahradiť akýmkoľvek iným lesným ovocím, ktoré doma máte. (1)

Winter Citrus Twist

Ideálny koktejl na dlhé zimné večery. Vychutnajte si značne korenistý drink obohatený o citrusové tóny a zakončený ľadovým tonikom.

Pripravte si tieto ingrediencie:

 • 25 ml Bombay Sapphire
 • 25 ml Martini Rosso
 • 100 ml toniku
 • plátok pomaranča
 • koliesko citrónu
 • badián
 • ľad

Naplňte pohár ľadom a miešajte, kým sa sklo nezachladí. Roztopenú zvyšnú vodu môžete vyliať. Pridajte Bombay Sapphire a Martini. Zľahka ich zmiešajte, aby sa ich chuť prepojila. Do pohára stačí už iba priliať tonik. Drink ozdobte pomarančom, citrónom a badiánom. (1)

Zhrnutie

Aj napriek tomu, že je Bombay Sapphire vyrábaný unikátnym spôsobom, hrdí sa rozumnou cenovkou. Má za sebou dlhú históriu aj neľahké časy, keď bola budúcnosť ginu otázna. Aktuálne však patrí medzi popredné značky ginu a stále napreduje.

Zdroje:

(1) Bombay Sapphire – https://www.bombaysapphire.com/

(2) Bombay Sapphire – https://en.wikipedia.org/wiki/Bombay_Sapphire

(3) Gin Foundry – https://www.ginfoundry.com/gin/bombay-sapphire-gin/

(4) Bombay Sapphire logo – https://1000logos.net/bombay-sapphire-logo/

UPOZORNENIE
Povaha tohto článku je striktne informatívna. V žiadnom prípade nenabáda čitateľa k užívaniu alkoholu. Neručíme za neblahé dôsledky, ktoré by mohli z jeho nekontrolovanej konzumácie vyplynúť. Uvedené recepty na miešané alkoholické nápoje nenabádajú čitateľa k ich výrobe či konzumácii. Obsah článku je určený pre návštevníkov webu, ktorí majú viac ako 18 rokov!
5/5 - (1 vote)

Komentovanie článku:

where to buy viagra buy generic 100mg viagra online
buy amoxicillin online can you buy amoxicillin over the counter
buy ivermectin online buy ivermectin for humans
viagra before and after photos how long does viagra last
buy viagra online where can i buy viagra