METAXA: sortiment, cena, drinky, kde lacno kúpiť - Výživovo.sk

Metaxa: Hviezdna grécka pálenka

Metaxa - spoznajte jej históriu, proces výroby, ale i druhy

VYSKÚŠAJ ZADARMO
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo

Vysoká fľaša, úzke hrdlo, zlatá etiketa, už z diaľky jasne rozpoznateľná a neodolateľne lákavá. Metaxa je istota, ktorou nič nepokazíte. Práve naopak, môžete ňou prekvapiť. V tomto článku sa dozviete, odkiaľ Metaxa pochádza a aký je proces jej výroby. Prezradíme vám, aké drinky si z nej môžete namiešať. Nechajte sa unášať sladkou vínovou chuťou sušeného gréckeho hrozna a prežite opäť svoje obľúbené leto.

Kde kúpiť Metaxu

Jantárovo priezračný likér vo vysokej elegantnej fľaši kúpite v Tescu, Kauflande, Bille aj Lidli. Nestane sa, že by ste museli pre Metaxu načrieť hlboko do vrecka. 0,7 l gréckej pálenky stojí okolo desať eur, 1 l o čosi viac, zhruba pätnásť eur. Výška ceny sa neodvíja len od množstva, ale aj od druhu nápoja.

PREDAJ ALKOHOLU

Metaxa je rozdelená podľa počtu hviezdičiek na etikete. Každá hviezdička predstavuje jeden rok, ktorý pálenka strávila zrením v dubových sudoch. Dá sa povedať, že každá hviezdička znamená pár eur navyše. Čím staršia Metaxa, tým drahšia. 0,7 l 12 hviezdičkovej Metaxy vás bude stáť približne dvadsať eur. Plus mínus pár eur v závislosti od toho, či je Metaxa v zľave. Akcia môže predajnú cenu zraziť o niekoľko eur.

História

Kto by bol povedal, že zakladateľ Metaxy pochádzal z rodiny obchodníkov s hodvábom? Človek by očakával, že muž zo zabezpečenej rodiny prevezme rodinný biznis. Nie však Spyros Metaxa. Narodil sa v roku 1848 v Grécku, precestoval nejeden kút svojej krajiny a prekročil aj hranice. Bol to vášnivý cestovateľ a nenapraviteľný dobrodruh. Postavil si hlavu, že si vybuduje vlastné podnikanie. Orientovať sa chcel na potraviny, ktoré na svojich potulkách rád ochutnával.

Spyros Metaxa za svoj život vytvoril niekoľko druhov vín a aj samotnú Metaxu. Tá vznikla v roku 1888. Podnetom k tomu bola Spyrosova nespokojnosť so súčasným stavom alkoholu v jeho krajine. Alkoholické nápoje mali planý charakter, chýbala im vôňa aj chuť. Metaxa sa rozhodol vytvoriť nápoj, ktorý všetky tieto nedostatky pokryje. Bude chutný, peknej farby a vône. Tak vznikla slávna grécka pálenka s menom Metaxa.

Metaxa fľaša

Metaxa vznikla v roku 1888 pálenici v aténskom prístave Piraeus. Zdroj: wikipedia

Keď Spyros vytvoril Metaxu, postavil svoju prvú pálenicu v aténskom prístave Piraeus. V okolí stredozemného mora sa jeho zlatistý nápoj veľmi rýchlo rozšíril. Nebolo človeka, čo by ho nepoznal. V roku 1900 bola Metaxa prvýkrát exportovaná do USA.

Pivnice Metaxy sa neskôr presunuli z prístavu na predmestie Atén. Tam môžu čerpať studený vánok z hôr. Vďaka tomu sa v pivniciach udržuje stabilná a o poznanie nižšia teplota ako v exteriéri. V týchto skladoch zrejú muškátové vína v dubových sudoch po dobu niekoľkých rokov. Kým nezískajú okrúhly a dokonale plný charakter, nemôžu byť použité na výrobu Metaxy.

VEDELI STE, ŽE: Legenda vraví, že Spyros Metaxa pri stavaní pálenice v prístave naďabil na prastarý medailón. Medailón zobrazoval bojovníka zo Salamínu. Bitka o Salamín sa odohrala v mieste prístavu Piraeus v roku 480 pred Kristom. Dnes zdobí pečať medailónu etiketu Metaxy.
logo Metaxy

Logo Metaxy znázorňuje medailón s podobizňou bojovníka Salamínu. Zdroj: metaxa.com

Spočiatku bola Metaxa porovnávaná s koňakom, neskôr s Brandy. Aj odborníci na alkohol však museli pred gréckou pálenkou skloniť zbrane. Priznali, že je jednoducho jedinečná. Dodnes je Metaxa považovaná za úplne svojbytný druh alkoholu, ktorý na svete nemá páru.

Proces výroby

Metaxa, na rozdiel od iných druhov alkoholu, nepozná Master Distillera ani Master Blendera. O jej výrobu sa zaujíma jediný človek. V poradí už piaty Metaxa Master od založenia značky. Kontroluje muškátové vína z ostrova Samos a aj vínne destiláty z iných kútov zeme. Testuje, ochutnáva, vonia. Dáva pozor, aby zostal charakter Metaxy nezmenený, zároveň však experimentuje, lebo všetko jedného dňa zovšednie. Potrebuje pálenku inovovať, nie však na úkor jej podstaty. Nie je to ľahká práca a Metaxa Master sa musí neustále vzdelávať. Práca s Metaxou vyžaduje maximálne sústredenie. Finálny odtieň pridá zmesi samoských vín a vínnych destilátov zmes stredomorských bylín.

Ostrov Samos a Metaxa

Vinice rastúce na ostrove Samos boli preslávené už za čias starovekého Grécka. Tuhá, na minerály bohatá pôda, teplá klíma a výdatné dažde sú dôvodom, prečo sa vínu na ostrove tak darí. A nielenže darí, ono je unikátne. Kombinácia všetkých troch vplyvov z neho robí svetovú raritu. Muškátové hrozno je vďaka nim bohaté na chuťové stopy. Je šťavnaté a dorastá do úctyhodných rozmerov. Na výrobu Metaxy sa použije iba limitované množstvo toho najkvalitnejšieho hrozna. Pracovníci viníc ho zbierajú ručne.

Sortiment

Grécka pálenka Metaxa prichádza vo viacerých prevedeniach. Je na vás, koľko hviezd preferujete.

Metaxa 5

Kvetinová chuť pretavená do tekutého zlata. Klasika, ktorej nikdy neodzvoní. Vzduchom sa nesie vôňa pomarančov, okvetných lístkov ruže a marhúľ. V chuti sú znateľné kvetinové tóny, ďalej stopy vanilky a bieleho hrozna. Záver vnáša do celého zážitku balans. Je skôr sladký než korenistý a cítiť v ňom výraznú prítomnosť vínnych destilátov. Päť hviezdičiek prezrádza, že víno použité na výrobu tejto Metaxy zrelo po dobu piatich rokov.

Darčekové balenie Metaxy 5

Víno na výrobu Metaxy 5 zreje 5 rokov. Zdroj: wikipedia

Metaxa 7

Sedem hviezd je udelených Metaxe s podmanivou medenou farbou, pripomínajúcou západ slnka. Vôňa sušených kvetov uvoľnený a “ospalý” efekt ešte umocňuje. Okrúhla chuť prezrádza použitie zrelého ovocia a karamelu. Záver s ovocnými tónmi je dlhší a delikátnejší ako v prípade päť hviezdičkovej Metaxy. Taktiež fľaša Metaxy 7 sa odlišuje od klasického dizajnu. Má oblé línie a ponáša sa na vínovú fľašu.

Metaxa 12

Dvanásť rokov muselo zrieť ostrovné muškátové víno, aby mohla vzniknúť luxusná Metaxa 12. Energická ohnivá farba ukrýva viac, než sa na prvý pohľad zdá. Stačí si privoňať k hrdlu fľaše. Hneď ucítite sladko horkastú vôňu pomarančovej kôry, kávy, čokolády a dreva. V elegantnej chuti sa spája pomarančová kôra, sušené ovocie a korenie. Dlhý a aromatický záver sa nemôže končiť inak ako pomarančovou kôrou a korením. Celý zážitok z Metaxy 12 sa nesie v duchu citrusového ovocia a korenín. Hranatá fľaša pripomínajúca fľašu whisky je skladná a vyzerá naozaj efektne.

Metaxa Grande Fine

Azda najzaujímavejším na Metaxe Grande Fine je balenie. Keramická fľaša s rozšíreným telom, dlhým žirafím krkom a gréckou patinou bielej farby s modrými detailmi je zberateľským kúskom. Je to krásny odkaz na grécke tradície a kultúru. Biela a modrá farba spolu s keramikou je u Grékov hlboko zakorenená.

DARČEKOVÝ ALKOHOL
degustačný kalendár
miniatúrna alebo maxi fľaša
darčekové balenie s alkoholom
fľaša s vlastnou etiketou
gravírovaná fľaša na mieru
rumové alebo whiskey predplatné
luxusný a investičný alkohol

Po naliatí do pohára vás Metaxa Grande Fine prekvapí svojou tmavou jantárovou farbou. Okamžite sa do priestoru rozplynie vôňa sušených sliviek, bieleho hrozna, sladkého drievka a dubového dreva. Chuť tejto Metaxy je jedným veľkým výstaviskom gréckeho umenia. Prejavuje sa v nej muškátový orech, sušené ovocie, dubové drevo a med. Záver je charakteristický chuťou sladkého ovocia a korenín.

Metaxa Private Reserve

Veľmi osobitý nápoj vznikol v roku 1992 ako výsledok práce Metaxa Mastera Constantina Raptisa. Metaxa Private Reserve je vyrábaná iba raz ročne, a to z tých najvyzretejších vín. Všetko na nej je intenzívne, počnúc medovou farbou až po vôňu a chuť. Vôňou sa nesú stopy sušených sliviek a marhúľ, medu a čiernych hrozienok. Chuti vládne zmes druhov čierneho korenia, čierne hrozienka a karamel. Veľmi dlhý záver hladko nadväzuje na celkový pôžitok.

Metaxa v pohárikoch

Metaxa je pálenka svetlohnedej farby s prenikavou vôňou

Metaxa Angel’s Treasure

V preklade “Anjelský poklad”. Už samotná fľaša núka domnienku, že bola znesená na Zem z neba. Na výrobu Metaxy Angel’s Treasure sú použité výhradne vína zrejúce niekoľko dekád. Je potrebné, aby dosiahli vrchol koncentrácie svojho charakteru. To sa odráža v chuti aj vôni, ktoré sú zo všetkých druhov Metaxy najkomplexnejšie.

Angel’s Treasure má v sebe ukryté sušené slivky, sušené figy, muškátový orech, cejlónsku škoricu, zázvor, med divokých včiel, karamel, lupene sušených kvetov a stopy starého dubového dreva. V bohatej chuti sa koncentrujú hrozienka, sušené slivky, sladké korenie, hroznový sirup a zmes korenia. Záver je vo svojej podstate sladký a je “hromozvodom” búrky chutí, ktoré odnáša do stratena. Prítomná je v ňom chuť starého medu a sladkých korenín.

Metaxa Aen Cask No 2 – Despina

Táto exkluzívna pálenka je vytvorená zo zmesí dovezených z pôvodnej pálenice v Piraeus. Tie sú opatrované po päť generácií Metaxa Masterov. Má tmavú mahagónovú farbu. Pre vôňu sú príznačné tóny sušeného ovocia, hľuzovky, vlašských orechov a medu z lúčnych kvetov. Na samom konci sa ozýva dotyk cigár. Chuť vytvárajú sušené slivky, hrozienka, sladké korenie, hroznový sirup a dubové drevo. Veľmi dlhý záver je príjemným zakončením luxusného gurmánskeho zážitku.

Koktejly

Osviežte sa počas leta (aj mimo neho) vynikajúcimi drinkami za použitia Metaxy.

Lemonade Falls

Jednoduchý recept, ktorý zvládnete s domácimi ingredienciami za menej než dve minúty. Lemonade Falls je osviežujúci koktejl vhodný do každého počasia.

Čo budete potrebovať:

  • 50 ml Metaxy 5*
  • citronádu (odporúča sa Fever Tree Tonic)
  • limetkovú kôru

Na dno vysokého pohára umiestnite tri až štyri kocky ľadu. Ľad polejte päťročnou Metaxou a pohár dolejte vychladenou citronádou. Na ozdobenie drinku môžete použiť limetkovú kôru, ktorá mu dodá príjemnú citrusovú vôňu.

TIP: Ako sa najľahšie dostať k originálnym pohárom Metaxy? Kúpte si darčekové balenie Metaxy, ku ktorému sú pribalené!
Lemonade Falls koktejl

Lemonade Falls koktejl s kockami ľadu a limetkou

Orange Summit

Orange Summit je koktejl, ktorý vám na rodinnej oslave vyslúži povesť kreatívneho hostiteľa. Jeho príprava je iba o niečo náročnejšia ako v prípade Lemonade Falls. S naším návodom ju však hravo zvládnete. Šokujte priateľov vaším dobrým vkusom a barmanským umením.

Čo budete potrebovať:

  • 50 ml Metaxy 7*
  • 50 ml čerstvej pomarančovej šťavy
  • 20 ml limetkovej šťavy
  • 3 dávky čokoládového Bittersu
  • 15 ml tekutého cukrového sirupu
POZNÁMKA: Chocolate Bitters, s dávkou papriky a korenia, kúpite online alebo v špecializovanej predajni. Pri príprave Orange Summit je nevyhnutný, keďže pridá nápoju pikantnosť a chuť čokolády.

Predtým, než začnete s prípravou drinku, zmrazte pohár aj šejker. Do šejkra následne vlejte Metaxu 7, pomarančovú šťavu, limetkový džús, Chocolate Bitter a cukrový sirup. Zmes poriadne pretrepte a nalejte do vychladeného pohára. Ako ozdobu odporúčame použiť kúsok grapefruitu, pomarančovú kôru či čokoládové lupienky.

Zhrnutie

Výnimočný grécky počin si zaslúži vašu pozornosť. Hoci nepochybujeme o tom, že ste už Metaxu minimálne videli, ak nie ochutnali. Je veľmi populárna vďaka svojej sladkej vínovej chuti a rozumnej cene.

Zdroje:

(1) Metaxa is a journey – https://www.metaxa.com

UPOZORNENIE
Povaha tohto článku je striktne informatívna. V žiadnom prípade nenabáda čitateľa k užívaniu alkoholu. Neručíme za neblahé dôsledky, ktoré by mohli z jeho nekontrolovanej konzumácie vyplynúť. Uvedené recepty na miešané alkoholické nápoje nenabádajú čitateľa k ich výrobe či konzumácii. Obsah článku je určený pre návštevníkov webu, ktorí majú viac ako 18 rokov!
5/5 - (1 vote)

Komentovanie článku:

where to buy viagra buy generic 100mg viagra online
buy amoxicillin online can you buy amoxicillin over the counter
buy ivermectin online buy ivermectin for humans
viagra before and after photos how long does viagra last
buy viagra online where can i buy viagra